fbpx

Kłomnice

Nauczą dzieci podstaw kodowania. To efekt wygranego konkursu

fot. Urząd Gminy Kłomnice

Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłomnicach pozyskali dla niej tablety, gry edukacyjne oraz roboty Photon wraz z akcesoriami do nauki podstaw programowania dla dzieci i młodzieży z terenu gminy.

Wspomniany sukces to w głównej mierze efekt zaangażowania Moniki Rączkowskiej z filii w Rzerzęczycach, która w grudniu minionego roku zgłosiła placówkę do drugiej edycji projektu „Kodowanie w bibliotece”. To część programu, który realizowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Na początku roku okazało się, że miejscowa placówka jest jedną ze stu trzynastu w kraju, które wygrały konkurs. W całym województwie śląskim tylko siedem tego typu instytucji mogło liczyć na podobny rezultat. Dzięki temu dzieci i młodzież będzie mogła bezpłatnie korzystać z zajęć z postaw oprogramowania. Niedawno ruszyły zapisy chętnych.

– Branża informatyczna rozwija się tak szybko, że już dziś brakuje na rynku wykwalifikowanych programistów. Przewiduje się też, że w niedalekiej przyszłości nawet w zawodach niezwiązanych bezpośrednio z nowymi technologiami będą wymagane przynajmniej podstawowe umiejętności programistyczne. Dlatego o potrzebie nauki programowania w jak najwcześniejszym wieku mówi się coraz częściej i wprowadza się ją w szkołach jako obowiązkowy przedmiot nauczania – przekonuje Monika Rączkowska.

Umiejętność programowania ma duży wpływ na rozwój zdolności analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Nie tylko tych technicznych. Programowanie często określane jest mianem trzeciego języka, który – obok ojczystego i przynajmniej jednego obcego – warto znać, by zrozumieć współczesny świat i zachodzące w nim zmiany.

Wszyscy zainteresowani udziałem w zajęciach, szczegółowe informacje mogą uzyskać kontaktując się bezpośrednio z pracownikami biblioteki.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter