30 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem „Doświadczenie wojny na Ziemi Lelowskiej”. Wydarzenie zgromadzi wybitnych historyków, archeologów oraz badaczy kultury, którzy przedstawią bogaty zakres tematyczny związany z dziejami regionu w kontekście konfliktów zbrojnych.
Konferencję, której rozpoczęcie zaplanowano na godz. 10, otworzy wójt Renata Samek, prezes Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego Mirosław Skrzypczyk oraz dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.
Podczas pierwszego z paneli prelegenci skoncentrują się na wielkich konfliktach, które wpłynęły na region Lelowa. Dr hab. Piotr Strzyż opowie o bitwie pod Białą w 1345 roku, dr Michał Szczerba przedstawi zniszczenia wojenne na terenie powiatu lelowskiego w okresie potopu szwedzkiego, a dr Łukasz Pasieka zanalizuje najazd kozacko-rosyjski z 1707 roku.
Po przerwie na kawę rozpocznie się druga odsłona wydarzenia, która skupi się na historii Lelowa w okresie XIX i XX wieku. Dr Przemysław Gorzalka przybliży wydarzenia związane z powstaniem 1806 roku, a Jan Kulpiński i Adam Malicki omówią epizody powstania styczniowego z perspektywy lokalnych wydarzeń. Dr Lech Frączek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie z kolei zaprezentuje Lelów w czasach drugiej wojny światowej.
Reklama
Po lunchu, w którego trakcie uczestnicy będą mieli okazję spróbować lokalnego ciulimu, odbędzie się trzeci panel. Adam Kurus z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej omówi bitwę 25. Pułku Piechoty pod Lelowem w 1939 roku, Jerzy Karolczyk przedstawi działania podziemia i „leśnych ludzi”, a Rafał Podsiadło opowie o wydarzeniach w Lelowie w styczniu 1945 roku. Panel zamknie Marian Nowak, omawiający współczesne upamiętnienia miejsc związanych z wojenną historią regionu.
Ostatni panel poświęcony będzie doświadczeniom wojny z perspektywy jednostkowej oraz rekonstrukcji etnograficznej. Mirosław Skrzypczyk omówi literackie zapisy wspomnień wojennych, a dr Aleksandra Krupa-Tawrynowicz zaprezentuje etnograficzne studium historii rodziny Rozenbaumów. Dr Olgierd Zwolanowski z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawi wyniki badań archeologicznych dotyczących wojennych artefaktów na terenie Lelowa, natomiast Bartosz Karolczyk zapozna uczestników z materiałami historycznymi związanymi z lokalnym dziedzictwem.
– Konferencja w Lelowie to wyjątkowa szansa na pogłębienie wiedzy o bogatej historii regionu i wpływie konfliktów zbrojnych na jego rozwój. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału — podkreślają pracownicy Gminnego Ośrodku Kultury w Lelowie.