fbpx

Ekologia w powiecie

Nie będzie dotacji do pieców węglowych. Program „Czyste Powietrze” przechodzi diametralną zmianę

fot. Pixabay

Od nowego roku nie będzie się już można ubiegać o dofinansowanie zakupu i montażu kotła na węgiel w programie „Czyste Powietrze”. Inwestorzy, którzy chcą skorzystać z tego rozwiązania, mają więc jeszcze siedem miesięcy na finalizację przedsięwzięcia.

Program „Czyste Powietrze” przechodzi diametralną zmianę. Modyfikacje mają obowiązywać od 1 lipca, aczkolwiek w zakresie wyłączenia możliwości dotacji na piece węglowe obowiązywał będzie półroczny okres przejściowy. Główny kierunek programu zostanie położony na termomodernizacje obiektów.

– Okres przejściowy do końca roku 2021 związany jest z tym, że program dopuszcza rozpoczęcie przedsięwzięcia do sześciu miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Wszyscy, którzy złożą wniosek, zakupią i zamontują kocioł na węgiel do końca tego roku, będą mieli ten koszt zakwalifikowany do dotacji – informuje Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zapowiadane zmiany mają dotyczyć także podwyższenia obecnych progów dochodowych, które uprawniają do podwyższonego poziomu dofinansowania. Ma to ułatwić większej liczbie beneficjentów uzyskanie rozszerzonego poziomu do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

– Podwyższenie progów dochodowych w drugiej części programu (podwyższony poziom dofinansowania) ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w „Czystym Powietrzu”, czyli do 37 tys. zł – podkreśla Fundusz. – Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175 proc. najniższej emerytury, czyli do 2189,04 zł (o około 229 zł wyżej niż obecnie), a dla gospodarstw wieloosobowych będzie ustalony na poziomie 125 proc. najniższej emerytury na osobę, czyli do 1563,60 zł (o około 164 zł więcej niż obecnie) – wyjaśnia instytucja.

Co stoi u podstaw wprowadzanej reformy? Przede wszystkim wytyczne Komisji Europejskiej oraz krajowe regulacje. Nie bez wpływu na takie działania pozostają również uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa, jakim jest węgiel.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter