fbpx

Ekologia w powiecie

Nie będzie wsparcia na piece węglowe. Większe pieniądze przewidziano dla pieców na pelet

fot. Pixabay

Program „Czyste Powietrze” przechodzi kolejną zmianę. I to dość sporą. Od nowego roku zostaną całkowicie wycofane z niego dotacje na kotły węglowe. Z kolei od 1 lipca zwiększeniu ulegną progi dochodowe uprawniające do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzona będzie lista kosztów kwalifikowanych o kotły na pelet o podwyższonym standardzie.

– Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie możliwy tylko do końca obecnego roku. Zatem, aby otrzymać dotację wnioskujący musi do 31 grudnia złożyć wniosek o dofinansowanie obejmujący kocioł na węgiel, zakupić i zamontować to źródło ciepła, a dodatkowo potrzebna jest faktura wystawiona do końca bieżącego roku. Warunek ten nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie, czyli przed 1 lipca – informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wyższe progi dochodowe uprawniające do dofinansowania mają spowodować natomiast poszerzenie kręgu osób, które będą mogły się starać o podwyższony poziom dofinansowania, czyli o bezzwrotną dotację wynoszącą do 37 tys. zł.

– Od 1 lipca dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 zł, czyli do kwoty 2189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 zł – do poziomu 1564 zł na osobę – zaznaczają urzędnicy Funduszu.

O ile inwestorzy noszący się z zamiarem zastąpienia starego pieca węglowego tym nowszej generacji stracą całkowicie możliwość na wsparcie takiego przedsięwzięcia, to w pakiecie wchodzących w życie zmian mocno wyróżniono dotacje na kotły na pelet o podwyższonym standardzie, czyli z automatycznym sposobem podawania paliwa i o obniżonej emisyjności cząstek stałych. W podstawowym poziomie dofinansowania dotacja może wynieść bowiem do 9 tys. zł, ale nie więcej niż 45 proc. faktycznie poniesionych kosztów. W podwyższonym z kolei aż do 12 tys. zł, nie więcej jednak jak 60 proc. wszystkich kosztów.

 

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter