fbpx

Janów

Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz dwa razy więcej

fot. Pixabay

Od początku grudnia mieszkańców obowiązuje nowa stawka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W przypadku śmieci, które zbierane są w sposób selektywny opłata wynosi 34 zł za jednego mieszkańca. Z kolei jeśli właściciel danej nieruchomości nie segreguje odpadów, to w tym przypadku opłata będzie dwukrotnie większa. Wprowadzone zmiany to pokłosie decyzji radnych, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie podczas październikowej sesji.

Zmianie nie uległo natomiast częściowe zwolnienie z opłaty tych właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w przydomowym kompostowniku. Od początku lipca wynosi ona 4 zł od każdego mieszkańca.

– Osoby posiadające przydomowy kompostownik, którzy po raz pierwszy chcą skorzystać z ulgi muszą złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Skorzystanie z niej oznacza, że bioodpady nie będą odbierane przez firmę wywozową i muszą zostać zagospodarowane w przydomowym kompostowniku – wyjaśniają gminni urzędnicy.

W tym przypadku właściciel nie otrzyma brązowych worków na bioodpady. Zainteresowani tym rozwiązaniem muszą jednocześnie pamiętać o tym, iż odpadów zielonych nie można wrzucać do pojemnika na zmieszane nieczystości.

– Korzystając z okazji przypominamy mieszkańcom naszej gminy o obowiązku prawidłowej segregacji odpadów komunalnych – podkreślają pracownicy urzędu gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter