Ponad milion złotych dofinansowania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków uzyskał gminny projekt dotyczący wykonania prac konserwatorskich przy murze granicznym wokół zespołu klasztornego Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich.
Środki pochodzą z budżetu państwa i są pokłosiem programu skierowanego bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego. Dofinansowanie pozyskane na podstawie wniosków, jakie samorządy składały w pierwszym kwartale tego roku, może być przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad nimi.
– Głównym założeniem konserwatorskim planowanych prac jest wzmocnienie i zabezpieczenie istniejącej substancji historycznej obiektu, w obecnej ekspozycji spoinowanych wątków kamiennych i ceglanych, z zachowaniem obecnego układu architektonicznego oraz odbudowanie muru w utraconych partiach do stanu nawiązującego do pozostałych części dobrze zachowanego ogrodzenia – informuje urząd gminy.
Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich w Mstowie jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych województwa śląskiego. Jego historia sięga XII wieku, a warowne mury z dziewięcioma basztami, które otaczają kościół i klasztor, pochodzą z XVII wieku. Mur graniczny wokół kompleksu miał charakter obwodowego muru obronnego. Wzniesiony został z najłatwiej osiągalnego materiału w okolicy tj. z łamanego kamienia wapienia jurajskiego, a wymurowany został na zaprawie wapienno-piaskowej. Obiekt, z powodu zniszczeń i ubytków, był wielokrotnie remontowany i przemurowywany.