fbpx

Mstów

Niebawem rozpoczną się prace konserwatorskie przy murze klasztornym

fot. Urząd Gminy Mstów

Ponad milion złotych dofinansowania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków uzyskał gminny projekt dotyczący wykonania prac konserwatorskich przy murze granicznym wokół zespołu klasztornego Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich.

Środki pochodzą z budżetu państwa i są pokłosiem programu skierowanego bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego. Dofinansowanie pozyskane na podstawie wniosków, jakie samorządy składały w pierwszym kwartale tego roku, może być przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad nimi.

– Głównym założeniem konserwatorskim planowanych prac jest wzmocnienie i zabezpieczenie istniejącej substancji historycznej obiektu, w obecnej ekspozycji spoinowanych wątków kamiennych i ceglanych, z zachowaniem obecnego układu architektonicznego oraz odbudowanie muru w utraconych partiach do stanu nawiązującego do pozostałych części dobrze zachowanego ogrodzenia – informuje urząd gminy.

Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich w Mstowie jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych województwa śląskiego. Jego historia sięga XII wieku, a warowne mury z dziewięcioma basztami, które otaczają kościół i klasztor, pochodzą z XVII wieku. Mur graniczny wokół kompleksu miał charakter obwodowego muru obronnego. Wzniesiony został z najłatwiej osiągalnego materiału w okolicy tj. z łamanego kamienia wapienia jurajskiego, a wymurowany został na zaprawie wapienno-piaskowej. Obiekt, z powodu zniszczeń i ubytków, był wielokrotnie remontowany i przemurowywany.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter