fbpx

Poczesna

Nowa tradycja w gminie. Po raz trzeci ulicami osiedla przeszedł muzyczny korowód

fot. Iwona Skorupa/Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej

1 lipca, w rytmie marszowym, głównymi ulicami Huty Starej B przeszedł korowód Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Poczesna. Tak mieszkańcy świętowali 72. rocznicę powstania swojego osiedla.

Wydarzenie, które jeszcze dwa lata temu było pomysłem na upamiętnienie okrągłej rocznicy, dziś jest już swoistą tradycją. Cyklicznie oprócz samych mieszkańców biorą w nim udział samorządowcy, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, strażacy oraz panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich.

– To z jednej strony święto muzyki, a z drugiej także wspaniała okazja, by złożyć mieszkańcom Huty Starej B życzenia z okazji 72-lecia powstania osiedla. To również dobra sposobność, by przybliżyć związaną z górnictwem rud żelaza historię tej okolicy – tłumaczy ideę organizowania corocznych korowodów Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Nie byłoby czego fetować, gdyby w 1949 roku nie rozpoczęto budowy bloków mieszkalnych osiedla górniczego, które z założenia przeznaczone było dla pracowników pobliskich kopalń. Trzy lata później stało już dziewiętnaście domów wielorodzinnych. Obecnie jest ich dwadzieścia siedem. W 1974 roku rozpoczęto budowę ośrodka sportowego, który obecnie obejmuje stadion i korty tenisowe, natomiast w 2010 powstał „Orlik”. Miejscowość ma też swoją szkołę, przedszkole, świetlicę środowiskową i bibliotekę.

– W tym szczególnym i ważnym dniu jubileuszu 72-lecia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę osiedla górniczego w Hucie Starej B, składam wszystkim mieszkańcom serdeczne życzenia. Ten jubileusz jest okazją do złożenia życzeń samych sukcesów, dalszej współpracy, pomyślności w życiu osobistym, kolejnych kreatywnych działań, wymiany poglądów i doświadczeń oraz wielu projektów zmierzających do podniesienia jakości życia w naszej małej ojczyźnie – podkreślał wójt Krzysztof Ujma zwracając się do zebranych osób.

Jak podkreślają pracownicy samorządowi, przemarsz orkiestry dętej zawsze jest wyjątkowym wydarzeniem.

– Zarówno rytm, jak i głośna muzyka, mundury oraz marszowy krok dostarczają widzom i słuchaczom wielu wrażeń. Duże zainteresowanie wydarzeniem ze strony mieszkańców daje nadzieję, że przyszłoroczny jubileusz zakończy się podobnym sukcesem jak tegoroczny – mówi dyrektor Skorupa.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter