fbpx

Ekologia w powiecie

Nowe działania na froncie walki ze smogiem. Będą edukować przez aplikację i platformę

fot. Tomasz Żak/UMWS

„Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre” to kampania informacyjno-edukacyjna realizowana w ramach projektu InfoSMOG-MED, której towarzyszy specjalna platforma oraz aplikacja na urządzenia mobilne. Jej celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców regionu odnośnie negatywnego wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie człowieka, a także zachęcanie do poprawnych zachowań proekologicznych i prozdrowotnych.

– Już dzisiaj przygotowujemy nasz region do nieuchronnych zmian klimatu. Pracujemy nad analizą stopnia wykorzystania OZE i scenariuszami klimatycznymi, które pozwolą nam określić plan działań klimatycznych wymaganych do podjęcia w województwie śląskim w najbliższych latach. Chcemy oszczędzać wodę, energię oraz poprawiać jakość powietrza – mówiła podczas konferencji prasowej inicjującej projekt Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Kampania jest prowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w partnerstwie z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jej głównym założeniem jest walka ze stereotypami na temat smogu, a także przedstawienie mieszkańcom regionu najskuteczniejszych sposobów walki z zanieczyszczeniami powietrza.

W swoim przekazie skupia się na czterech obszarach tematycznych. Są to informacje na temat smogu i jego wpływu na zdrowie, sposoby na walkę z zanieczyszczeniami powietrza w domu, jak i na zewnątrz oraz informowaniu o inicjatywach władz województwa na rzecz poprawy jakości powietrza. Kampania ma przekonać mieszkańców regionu do tego, że ich udział i zaangażowanie są niezbędne, by poprawić jakość powietrza.

– Wierzymy, że aby można było realnie wpłynąć na poprawę jakości powietrza, potrzeba wielu zróżnicowanych działań. Chcemy wykorzystać szansę, jaką daje nam rozpoczynająca się właśnie kampania, informować i edukować o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Podejmowane inicjatywy pozwolą maksymalnie i efektywnie wykorzystać dostępne środki finansowe oraz doprowadzić do poprawy złej jakości powietrza, a w konsekwencji ograniczyć niekorzystny wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu. A to najważniejszy cel – podkreślał z kolei Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

Ambasadorem kampanii „Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre” został dr Tomasz Rożek. Zrealizuje on serię filmów, w których spojrzy na temat zanieczyszczeń powietrza z różnych perspektyw. Wspomniane materiały dostarczą również praktycznych wskazówek na temat skutecznego ograniczania negatywnego wpływu smogu na zdrowie. Tomasz Rożek poprowadzi także webinarium z udziałem ekspertów oraz zaprosi mieszkańców województwa śląskiego do wzięcia udziału w specjalnym, proekologicznym challenge’u w mediach społecznościowych.

W ramach projektu powstała aplikacja Śląskie SmogStop. Wraz z towarzyszącą kampanii platformą
opiera się ona na szczegółowych analizach medycznych oceniających ryzyko wystąpienia i zaostrzenia schorzeń nie tylko kardiologicznych, ale również diabetologicznych, pulmonologicznych i pediatrycznych w zależności od poziomu zanieczyszczeń powietrza. Dzięki aplikacji mieszkańcy na bieżąco będą mogli śledzić jakość powietrza w regionie. Użytkownik otrzyma komunikaty o jakości powietrza i spersonalizowane komunikaty zdrowotne. Korzystające z niej osoby mogą utworzyć profil nie tylko dla siebie, ale również dla osób starszych i dzieci.

Aplikację Śląskie SmogStop można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter