fbpx

Konopiska

Nowe nawierzchnie i chodniki, a wkrótce i także przebudowa mostu i dróg w dwóch miejscowościach

fot. Shutterstock

W ostatnim czasie sporo pieniędzy w gminie spożytkowanych zostało na inwestycje infrastrukturalne, a kolejne zadania czekają już w kolejce na realizacje. Łącznie chodzi o projekty na poziomie finansowania sięgającym prawie 17,5 mln zł. Zdecydowana większość tych środków pochodzi z zewnętrznych źródeł.

Mieszkańcy ulicy Słonecznej w Aleksandrii zyskali z początkiem września nową nawierzchnię na drodze prowadzącej do ich nieruchomości. Wykonawca zadania wykonał ją z kostki eko, a prace objęły powierzchnię blisko 1400 m² oraz zjazdy i dojścia na powierzchni 240,02 m².

– Dodatkowo zamontowano siedemset dziesięć metrów krawężników betonowych. Całkowity koszt inwestycji wyniósł niemalże 490 tys. zł. Dzięki tym pracom mieszkańcy zyskali nowoczesną i estetyczną przestrzeń – mówi wójt Jerzy Żurek w rozmowie z redakcją.

Jeszcze w tym roku planowane jest zakończenie prac związanych z nowymi chodnikami przy drogach wojewódzkich DW904 i DW907. Długość pierwszego z nich, zlokalizowanego w Aleksandrii, sięgnie trzystu pięćdziesięciu metrów. Inwestycja obejmuje stworzenie systemu kanalizacji deszczowej oraz ulicznych wpustów. Całość kosztów w tym przypadku wyniesie blisko 970 tys. zł.

Ponad dwukrotnie więcej, bo 2,3 mln zł, gmina zapłaci za chodnik przy drodze wojewódzkiej DW907 w Korzonku. To zadanie również jest na ukończeniu. Mieszkańcy zyskają trakt liczący pięćset siedemdziesiąt metrów, który wyposażony będzie w zjazdy na posesje, a także kanał deszczowy, który odprowadzi ścieki z drogi poprzez reparator do pobliskiej Konopki.

Jak nadmienia włodarz Konopisk, Rększowice czeka wkrótce przebudowa tamtejszego mostu. Planowany projekt obejmie modernizację obiektu leżącego w ciągu drogi ulicy Przyrodniczej, nad rzeką Rększowiczanką. Tutejszy samorząd pozyskał na to zadanie 2 mln zł z finansowanego przez podatników tzw. Polskiego Ładu.

Natomiast aż pięć razy tyle kosztować będzie rozbudowa drogi w Rększowicach i Hutkach, w efekcie czego dojdzie do poszerzenia drogi wojewódzkiej DW908 poprzez dodanie chodnika we wspomnianych miejscowościach. Dokumentacja projektowa dotycząca rozbudowy drogi została już przygotowana, a szacowany koszt zadania wyniesie niebagatelne 11,4 mln zł. Niecałe 3,8 mln wysupła na ten cel gmina, resztę sfinansują władze województwa.

Podobny montaż finansowy zaproponowany został w kontekście rozbudowy wojewódzkiej arterii DW907 biegnącej przez Wygodę, choć to zadanie kosztować będzie zaledwie 280 tys. zł. Gmina udzieli województwu dotacji na kwotę 155 tys. zł, a katowiccy urzędnicy dołożę resztę potrzebnych środków.

– Dokumentacja projektowa dotycząca rozbudowy drogi została już przygotowana – deklaruje wójt Żurek.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter