fbpx

Janów

Nowy szlak historyczny przybliża ważną bitwę z września 1939 roku

fot. Urząd Gminy Janów

W 130. rocznicę urodzin mjr. Jana Wrzoska, 6 marca, w Janowie uroczyście otwarto nowy szlak historyczno-turystyczny „Bitwa pod Janowem 3–4 IX 1939. Na wrześniowym szlaku 7 Dywizji Piechoty”. Jego powstanie ma upamiętnić wydarzenia z początku drugiej wojny światowej, które rozegrały się na terenie gminy, a ich ślad do dziś jest ważnym elementem lokalnej historii.

Uroczystości rozpoczęły się od krótkiej prezentacji przedstawiającej genezę i przebieg wrześniowych walk, a także założenia nowego projektu. Poprowadził ją Adam Kurus, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach, będący jednocześnie autorem merytorycznym całego przedsięwzięcia. Wśród słuchaczy i zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz, radnych, sołtysów, dyrektorów instytucji kulturalnych i oświatowych, harcerzy oraz rodzin żołnierzy poległych w Bitwie pod Janowem.

Następnie, przy pierwszej z tablic informacyjnych na janowskim rynku, symbolicznie przecięto wstęgę. W ramach upamiętnienia bohaterskich żołnierzy 7. Dywizji Piechoty złożono także kwiaty w miejscach pamięci, a oficjalną część obchodów zakończono przy ostatniej tablicy – w malowniczym otoczeniu Stawu Nocy Letniej i Młyna Kołaczew w Złotym Potoku.

Trasa, której poszczególne przystanki rozmieszczone są w Janowie, Poniku, Złotym Potoku i Siedlcu, prezentuje zarówno ogólny zarys bitwy, jak i szczegóły dotyczące poszczególnych epizodów z początków kampanii wrześniowej. Każdy punkt szlaku wzbogacają informacje o najważniejszych działaniach wojennych i ich bohaterach. W planach jest też dalsze poszerzanie trasy o kolejne lokalizacje, aby w pełni ukazać skalę i znaczenie tej bitwy w kontekście historii całego regionu, między innymi w Piasku, Czepurce i Żurawiu.

Inicjatywa została zrealizowana dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i instytucji, przy wsparciu środków z budżetu gminy Janów – w tym funduszy sołeckich Janowa, Złotego Potoku i Ponika.

– Otwarcie szlaku w dniu upamiętniającym urodziny mjr. Wrzoska stanowi wyraz uznania dla wszystkich, którzy na początku wojny bronili tej ziemi, oraz ważny krok w pielęgnowaniu pamięci o jej dziejach. Przedsięwzięcie stało się sposobem na ocalenie od zapomnienia tego niezwykle ważnego rozdziału naszej historii, lecz także okazją do spotkania i integracji wielu środowisk zaangażowanych w kultywowanie pamięci o bohaterskich żołnierzach 7. Dywizji Piechoty — podkreśla wójt gminy Edward Moskalik.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter