fbpx

Konopiska

O jak Orkiestra. Muzycy z Konopisk podbijają polskie i europejskie sceny

fot. Urząd Gminy Konopiska

Bieżący rok jest niezwykle pracowitym w działalności Orkiestry Dętej OSP Konopiska oraz towarzyszących im na występach mażoretek „Szyk”. Zagrali już niemal dziesięć koncertów. Przed nimi jeszcze wakacyjne, europejskie wojaże. A jak zapewnia Jacek Walentek, prezes stowarzyszenia pod egidą którego działa grupa, zapytania ciągle spływają.

Orkiestra oraz mażoretki to bez wątpienia obecnie jeden z najlepszych produktów eksportowych gminy. Świetnie wyszkoleni muzycy jak mogą promują samorząd, a ten odpłaca im się zapewnieniem doskonałych warunków do pracy i rozwoju. W jej życiu bierze czynny udział ponad sto trzydzieści osób. Są to uczniowie szkółki muzycznej, członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, muzycy dużej orkiestry, kadra instruktorska, grupa wsparcia oraz wspomniane mażoretki.

Ale jak to wszystko się zaczęło? Historia orkiestry sięga 1927 roku, kiedy to z inicjatywy miejscowego organisty Wentlanta powołano ją, by uczcić dziesięciolecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopiskach i uroczystość poświęcenia jej sztandaru. Działalność przerwał wybuch drugiej wojny światowej, jednak po reaktywacji w 1981 roku działa już nieprzerwanie. Jej kapelmistrzem został Kazimierz Jarosik. W całym powojennym okresie kierowali nią ponadto Witold Jarosik, Zenon Morawiec, Wiesław Pitulski czy Tomasz Hadrian. Od ponad dziesięciu lat prezesem orkiestry jest Jacek Walentek, natomiast przed dwoma laty funkcję jej kapelmistrza objął Roman Pełka.

Początkowo występowało w niej dwudziestu muzyków, natomiast teraz, w dorosłej kapeli, jest już ich ponad pięćdziesięciu. I bez wątpienia należą do jednych z najlepszych w kraju. Swoimi występami uświetniają wszelkiego rodzaju imprezy, festiwale i koncerty. Na przestrzeni lat zdobywali liczne nagrody oraz wyróżnienia, jak między innymi pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” w Kozach w 2013 roku, drugie na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP Wisła czy ponownie pierwszą lokatę na Regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP w Krynicy Zdrój w 2010 roku.

Do roku 2007 orkiestra działała pod szyldem Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopiskach. Jej prowadzenie przejęło jednakże celowo zawiązane Stowarzyszenie Orkiestra Dęta OSP Konopiska, któremu przewodzi Jacek Walentek, wspierany przez kilkuosobowy zarząd. Rozgraniczenie sfery kulturalnej od sekcji zajmującej się stricte zadaniami pożarniczymi pozwoliło usprawnić funkcjonowanie organizacji oraz pozyskiwać środki zewnętrzne na jej działalność. A ta zaowocowała utworzeniem przed dwoma laty również zespołu młodzieżowego.

Powstanie Młodzieżowej Orkiestry Dętej to jedno z istotniejszych wydarzeń w historii orkiestry. Młodzi artyści pod okiem starszych kolegów i doświadczonych instruktorów szlifują umiejętności i fach, stając się jednocześnie naturalnym zapleczem dorosłego składu.

Przed rokiem orkiestra obchodziła piękny jubileusz 90-lecia istnienia. Zwieńczeniem obchodów był niesamowity koncert, który muzycy zagrali wspólnie z Nataszą Urbańską, artystką związaną z warszawskim teatrem muzycznym Studio Buffo. Jak się później okazało, to był tylko wstęp do dalszego rozwoju formacji. Grupa nawiązała współpracę z projektem L.U.C & Rebel Babel Ensemble. Jego pomysłodawcą jest znakomity polski raper i producent muzyczny Łukasz Rostkowski. Ideą jest kooperacja artystów pop-kulturowych ze składami orkiestr niemal z całego kraju. Ten miks stylów daje niesamowite wrażenia artystyczne i za każdym razem wprowadza publiczność w zachwyt.

Tak było chociażby w ubiegłym roku na największych muzycznych wydarzeniach w kraju. Muzycy z Konopisk wraz z mażoretkami koncertowali na Tauron Life Festival w Oświęcimiu oraz wrześniowym Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. Towarzyszyli takim artystom jak Kayah czy Grubson.

Obecny jest niewątpliwie jeszcze bardziej udanym. L.U.C jest tak zachwycony tutejszym składem, że już dali wspólnie trzy duże koncerty, a kolejne zapytania o dostępność terminów ciągle spływają.

Zaczęli 18 maja w Warszawie na „Open Big Bang”. Trwający ponad godzinę muzyczny marsz ulicami stolicy zwieńczony został odegraniem na Placu Zamkowym wielkiego hitu Czesława Niemena. Ten sen o Warszawie ziścił się ponownie podczas „Wianków nad Wisłą” 22 czerwca, gdzie towarzyszyli takim artystom jak Bovska, Grubson, Bisz, Jarocki, Promoe. Po drodze były jeszcze Kleszczowskie Spotkania Orkiestr Dętych, Święto Gminy Konopiska, Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Dąbrowie Zielonej, a przede wszystkim częstochowski Festiwal „Frytka Off-jazd”.

To właśnie w Parku Lisiniec lokalna publiczność, a bawiło się tam w połowie czerwca kilkanaście tysięcy ludzi, mogła naocznie przekonać się o umiejętnościach tutejszych artystów. Koncert z Marceliną i Abradab został powszechnie uznany za jedną z najlepszych muzycznych uczt na tegorocznej „frytce”.

Koniec czerwca to z kolei wizyta orkiestry na Słowacji, na międzynarodowym festiwalu orkiestr dętych i mażoretek. W sierpniu artyści wyjadą do Chorwacji. W Crikvenicy będą promować kraj, region oraz rodzimą gminę na Adriatica Folk Fest.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter