fbpx

Ekologia w powiecie

Ochrona klimatu. Będą dotacje również dla budynków wielolokalowych?

fot. Pixabay

Z początkiem nowego roku mają pojawić się możliwości pozyskania wsparcia, które obejmować będzie dofinansowanie zarówno termomodernizacji, jak i wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. To nowy projekt Ministerstwa Klimatu, który pilotażowo ma być testowany w województwie zachodniopomorskim.

Jak zapowiedział szef tego resortu Michał Kurtyka, podczas konferencji w Rymaniu, nowy program ma dotyczyć budynków, w których znajduje się od trzech do siedmiu lokali. Wdrażany będzie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

– Jego beneficjentem będą mogły zostać osoby fizyczne – właściciel lub współwłaściciel lokalu w budynku wielorodzinnym. Dofinansowanie obejmować będzie zakup i montaż nowego źródła ciepła pod warunkiem likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zadania termomodernizacyjne, na przykład zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej – sprecyzował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Program ma być zasadniczo oparty na pewnych rozwiązaniach znanych już z programu „Czyste Powietrze”.

– Podobnie jak w programie „Czyste Powietrze” wysokość dotacji będzie uzależniona od dochodu. Dla podstawowego poziomu dofinansowania, czyli do 100 tys. zł, maksymalna kwota dotacji wyniesie do 20 tys. zł na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych; do 25 tys. zł – na zakup i montaż pompy ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych, a do 10 tys. zł – w przypadku wykonania samych zadań termomodernizacyjnych bez wymiany źródła ciepła – wyjaśniają urzędnicy NFOŚiGW.

Przy przyznawaniu dotacji uwzględniany ma być również podwyższony poziom dofinansowania, uzależniony od dochodu danego gospodarstwa. Kwalifikować się do niego będą wnioskodawcy, których dochód miesięczny na osobę nie przekracza w gospodarstwach wieloosobowych 1400 zł, a w jednoosobowym – 1960 zł.

– Dla podwyższonego poziomu dofinansowania maksymalna kwota dotacji wynosić będzie do 32 tys. zł na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych i do 15 tys. zł na wykonanie działań termomodernizacyjnych, bez wymiany źródła ciepła. Co więcej, w przypadku likwidacji starego nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, możliwe będzie uzyskanie dotacji do 5 tys. zł na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej – dodają przedstawiciele instytucji.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter