fbpx

Przyrów

Oczyszczalnia pnie się w górę. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem

fot. Urząd Gminy Przyrów

Trwają intensywne prace budowlane przy modernizacji oczyszczalni ścieków w Przyrowie. To największe samorządowe zadanie ma być gotowe w połowie przyszłego roku.

Po pięciu miesiącach prac, które realizuje firma „Przem-Gri” z Olsztyna w województwie warmińsko-mazurskim widać, że stopień zaawansowania inwestycji jest już spory. Jak podkreśla wójt Robert Nowak, wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem.

– Budowa oczyszczalni to zadanie, na które wyczekiwaliśmy z niecierpliwością. Wymaga ono wielkiej pracy całego naszego zespołu, ale po to w końcu jesteśmy, żeby skutecznie rozwijać gminę Przyrów – komentuje włodarz.

Przetarg na budowę i przebudowę oczyszczalni rozstrzygnięty został w połowie stycznia tego roku. Szybko podpisano umowę z wykonawcą, który już z początkiem marca pojawił się na placu budowy.

Ta największa obecnie inwestycja przyrowskiego samorządu ma kosztować nieco ponad 14 mln zł, jednakże 10,7 mln zł z tej kwoty pokryte zostanie pozyskanymi pieniędzmi z Programu Inwestycji Strategicznych.

– Dotychczasowa oczyszczalnia zwiększy swoje moce przerobowe do maksymalnej wielkości 600 m³ na dobę. Chciałbym podkreślić, że inwestycja jest tą z kategorii kluczowych, by móc w przyszłości rozwijać sieć kanalizacji sanitarnej na terenie gminy – podkreśla wójt Nowak.

W ramach zamówienia wykonawca będzie musiał zadbać o wybudowanie pompowni ścieków surowych, budynku socjalno-technicznego, zadaszonych reaktorów biologicznych z zintegrowanymi pionowymi osadnikami wtórnymi, stanowiska zlewnego ścieków dowożonych z mechanicznym podczyszczaniem, płyty najezdnej czy napowietrzanego zbiornika retencyjno-uśredniającego ścieków dowożonych. Ponadto powstanie zbiornik osadu, wiata na agregat prądotwórczy, stanowisko pomiarów ścieków oczyszczonych, chlorownia, wiata na osad odwodniony oraz pompownia ścieków oczyszczonych.

Prace mają również objąć infrastrukturę towarzyszącą i zagospodarowanie terenu wokół oczyszczalni jak drogi, ogrodzenie przepompowni, chodniki, place manewrowe czy modernizację stacji transformatorowej dla zwiększenia poboru energii. Przy oczyszczalni zamontowane zostaną także odnawialne źródła energii. Planowane jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 96kW.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter