fbpx

Janów

Ofensywa inwestycyjna w Janowie. Wydatki majątkowe sięgną trzydziestu ośmiu milionów złotych

fot. Piotr Biernacki

Aż 38 mln zł zamierza w tym roku wydać wójt Edward Moskalik na inwestycje w gminny majątek. Kwota doprawdy oszałamiająca, biorąc pod uwagę fakt, że przed pięcioma laty cały budżet gminy był na poziomie około 24 mln zł. Dzięki temu wybudowane zostaną nowe odcinki dróg, kanalizacja, duże obiekty kubaturowe, nowe oświetlenie, a gospodarstwa indywidualne mają otrzymać odnawialne źródła energii.

W tym roku poziom spodziewanych wpływów to już prawie 60 mln zł. Wydatki mają być o niemal 6 mln zł większe, ale przy takiej skali planowanych inwestycji nie jest to zaskoczeniem. W pokryciu deficytu ma pomóc zaciągnięty kredyt w kwocie prawie 5 mln zł i wolne środki, którymi dysponuje urząd.

Tegoroczna ofensywa inwestycyjna to w ogromnej większości efekt spodziewanych wpływów z pieniędzy pozyskanych z finansowanego przez podatników tzw. „Polskiego Ładu”. Mają one wynieść w bieżącym roku aż 24,5 mln zł. Kolejne prawie 4,7 mln zł stanowią dotacje z funduszy unijnych, a jest jeszcze 1,7 mln zł dofinansowania z resortu sportu. W całym montażu finansowym wydatków majątkowych środki własne gminy stanowią tylko około 6,2 mln zł.

Największe koszty, ponad 12 mln zł, stanowić będą wydatki na obiekty kubaturowe. Dokończenie budowy hali sportowej w Janowie wraz z zapleczem i zagospodarowaniem przyległego do tamtejszej szkoły terenu pochłonie w tym roku niemal 2,9 mln zł. Kolejne 9,2 mln zł zarezerwowano na rozbudowę budynku szkoły podstawowej w Lusławicach. Obiekt powiększy się o dwuoddziałowe przedszkole, salę gimnastyczną z zapleczem i łącznik, z całą niezbędną przy tym infrastrukturą towarzyszącą.

Kolejne nieco ponad 9 mln zł pójdzie na przebudowy dróg gminnych w miejscowości Pabianice, Piasek, Góry Gorzkowskie, jak również wykonanie drogi do transportu rolnego w miejscowościach Złoty Potok, Góry Gorzkowskie i Hucisko. Zakres prac jest olbrzymi i obejmie odcinki liczące łącznie kilka kilometrów. Wykonawcy drogi w Pabianicach prace rozpoczęli już w grudniu ubiegłego roku. W styczniu natomiast kolejni weszli na szlaki w Górach Gorzkowskich, jak i w Piasku. W tej miejscowości w połowie stycznia pierwsze prace ziemne rozpoczęto na ulicach Nowowiejskiej, Leśnej, Krótkiej i Strażackiej. Gruntowe i dramatycznie zniszczone odcinki zyskają w końcu nawierzchnię asfaltową.

W zakresie zadań drogowych dokończona w tym roku zostanie również przebudowa ulicy Żurawskiej i łącznika wraz z budową ścieżki rowerowej w Janowie. Na ten cel przeznaczone będzie 3,5 mln zł. Urząd zleci też przygotowanie dokumentacji projektowej na modernizację drogi gminnej na odcinku Bystrzanowice Dwór do Gór Gorzkowskich.

Prawie 5 mln zł przeznaczono z kolei na rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W tym obszarze 3,7 mln zł będzie kosztować budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Zagórze. Zaplanowano także rozbudowę sieci w Bystrzanowicach wzdłuż drogi DK46 oraz w południowo-zachodniej części Janowa. Odcinki wodociągów powstaną natomiast w Bystrzanowicach, Lusławicach, jak i na ulicy Spacerowej w Siedlcu.

Modernizacja czeka również oświetlenie uliczne na terenie gminy. Wydajna technologia led’owa ma pozwolić na uzyskanie znacznych oszczędności na energii. Spodziewany koszt przedsięwzięcia to 2,9 mln zł.

Efektywność energetyczną gminy ma poprawić także montaż odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach mieszkańców. Projekt ma kosztować 4,7 mln zł, ale prawie 4,5 mln zł stanowić ma w tym przypadku dofinansowanie unijne.

Z mniejszych inwestycji, które przyjęto do realizacji, jest choćby zakup mikrobusa na potrzeby transportu osób niepełnosprawnych, realizacja projektu Cyfrowa Gmina Janów czy też wydatki na modernizację rynku w Janowie. Jest jeszcze oczywiście kilkadziesiąt pozycji z funduszu sołeckiego. Z tego źródła na zadania wskazane przez samych mieszkańców wydatkowane zostanie 573 tys. zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter