fbpx

Powiat częstochowski

Organizacje senioralne bogatsze o kilkaset złotych. Co można zrobić za taką kwotę?

fot. Adrian Biel

Kilkanaście organizacji pozarządowych, które działają na rzecz seniorów, otrzymało po osiemset złotych na przygotowanie inicjatyw skierowanych do osób starszych. Będzie patriotycznie, rekreacyjnie i kulturalnie. Przedsięwzięcia swoim patronatem objęło dwóch częstochowskich senatorów.

Stowarzyszenie Pracy Socjalnej Auxilio Venire oraz Częstochowskie Biuro Interwencji Senioralnej zorganizowało spotkanie, podczas którego podpisano porozumienia o współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz seniorów w Częstochowie i regionie. Umowy dotyczą realizacji piętnastu projektów. Stowarzyszenie pozyskało na ten cel wsparcie finansowe z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W oparciu o wspomniane umowy, każda z organizacji otrzyma po osiemset złotych.

– Po roku działania mamy skupione wokół siebie piętnaście organizacji senioralnych, które podjęły chęć i gotowość do tego, aby o swoich pomysłach i oczekiwaniach nam powiedzieć. Tak abyśmy mogli się spotkać, zdiagnozować z państwem te wasze potrzeby i oczekiwania oraz spróbować stworzyć małe projekciki. Dzisiaj nazywam je małe projekciki, bo to są takie małe pomysły, ale jest ich z drugiej strony bardzo dużo jeśli chodzi o realizacje funkcji aktywizującej – podkreślała Mariola Mirowska, prezes Stowarzyszenia Pracy Socjalnej Auxilio Venire.

Osiemset złotych dotacji nie wydaje się być dużą kwotą. Jakie przedsięwzięcia można zorganizować za te pieniądze? Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów przygotuje ognisko patriotyczne, wycieczkę rowerową do miejsc pamięci narodowej i spotkanie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Emeryci obiecują, że będzie też coś dla ducha i ciała. Chcą zachęcić swoich członków do aktywności kulturalnej oraz aktywnego poznania zabytków Jury.

Szerzej zamierzają pójść częstochowskie Amazonki, które również pragną zachęcać do poznawania zabytków, ale już w skali kraju. Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza zorganizuje z kolei plener malarski o miejskiej tematyce. Ze sztuką chcą obcować także podopieczni Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Agape. Lokalny oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dziennikarstwa Obywatelskiego wymyślił za to inicjatywę nazwaną roboczo „Opowiedz mi swoją historię”.

Swój pomysł ma także Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Osoby zaangażowane w działalność tej organizacji przygotują w hospicjum wieczór patriotyczny. O udziale mieszkańców Częstochowy w odzyskaniu niepodległości zamierzają podczas prelekcji opowiedzieć seniorzy ze Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Autorskie inicjatywy przygotuje też Polski Związek Niewidomych, oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacja Świętego Barnaby oraz Ogólnopolski Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Ostatnia z wymienionych organizacji, za pozyskane środki, zagospodaruje terenu wokół pomnika pamięci narodowej gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego.

Patronat nad tym przedsięwzięciami objął senator Ryszard Majer, inicjator Kampanii Społecznej Polska Przyjazna Osobom Starszym. Na spotkaniu pojawił się także Artur Warzocha, jego kolega z ław senackich.

– Dołącza do nas ciałem, bo duchem był zawsze – zaznaczyła Mariola Mirowska przedstawiając na wstępie przybyłych gości.

Szereg inicjatyw na rzecz seniorów podejmują również okoliczne gminy. Niezwykle aktywny na tym polu jest samorząd Kłomnic, który na realizację swojego projektu skierowanego do starszych mieszkańców pozyskał aż ponad pół miliona złotych. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter