fbpx

Koniecpol

Organy wybrzmiały po raz kolejny. Następne koncerty we wrześniu i październiku

fot. Dom Kultury w Koniecpolu

W niedzielę, 22 sierpnia, w kościele Świętej Trójcy w Koniecpolu zainaugurowano piątą już edycję Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Cykliczne wydarzenie będzie miało w tym roku swoją drugą odsłonę 26 września i 17 października. Patronat honorowy nad festiwalem objął burmistrz Koniecpola Ryszard Suliga. 

Powzięty przed kilkoma laty pomysł organizowania festiwalu jest inicjatywą burmistrza Ryszarda Suligi. Włodarz chciał zachęcić do słuchania muzyki organowej, a także szerzej wypromować kościół parafialny Trójcy Świętej w Koniecpolu. Z jednej strony jako wybitny obiekt architektoniczny, a z drugiej strony – jako zabytek stanowiący potencjalną atrakcję dla odwiedzających miasto turystów. 

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia koniecpolskiej świątyni są unikatowe w skali kraju barokowe organy. Są one jednymi z niewielu tak dobrze zachowanych pomników historii muzyki. Idea więc kultywowania, pielęgnowania i prezentowania takiego dziedzictwa przyczyniła się do powołania do życia wyjątkowego w skali regionu częstochowskiego wydarzenia.

Wydarzenie organizowane jest przez Dom Kultury w Koniecpolu we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. 22 sierpnia ławy kościelne szczelnie zapełniły się wielbicielami koniecpolskich organów i koneserami muzyki. Przy organach zasiedli Michał Markuszewski i Tadeusz Barylski. Arie operowe wykonała natomiast mezzosopranistka Marta Mika.  

– Na przestrzeni ostatnich edycji wystąpiło w Koniecpolu wielu wybitnych artystów, cieszących się wielkim uznaniem nie tylko w Polsce. Repertuar oraz jego znakomita prezentacja jest niebywałą gratką dla osób ceniących muzykę na najwyższym poziomie. Przyczyniają się niewątpliwie do promocji samorządu, budowania jego marki, jak i kulturalnego potencjału – podkreśla burmistrz Ryszard Suliga.

W tym roku okazja, by zakosztować dźwięków koniecpolskich organów będzie jeszcze 26 września oraz 17 października. Podczas drugiego koncertu wystąpią dr hab. Tomasz Głuchowski (organy) oraz Krakowskie Trio Stroikowe. Zwieńczeniem cyklu będzie z kolei recital organowy dyrektora artystycznego festiwalu Tadeusza Barylskiego.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter