fbpx

Konopiska

Ósmoklasiści z gminy wypadli najlepiej w skali powiatu

fot. Pixabay

Egzaminy wieńczące naukę w szkołach podstawowych były w tym roku przeprowadzane w wyjątkowo trudnych warunkach. Koronawirus nie przeszkodził jednak absolwentom szkół z terenu gminy w osiągnięciu bardzo dobrych wyników. Znacznie powyżej średniej ogólnopolskiej, jak i wojewódzkiej.

W skali kraju do egzaminu ósmoklasisty, który jest niezbędnym elementem kontynuowania nauki i  dostania się do szkoły średniej, przystąpiło ponad 343 tys. uczniów. Każdy z nich musiał przebrnąć przez przygotowane arkusze z języka polskiego, matematyki i języka obcego. 

Z języka ojczystego uzyskali średnio 59 proc. możliwych do zdobycia punktów. Nieźle wypadła też znajomość języków obcych: języka angielskiego – 54 proc., języka niemieckiego – 46 proc., języka francuskiego – 72 proc., języka hiszpańskiego – 66 proc., języka rosyjskiego – 48 proc., a języka włoskiego – 57 proc. Najsłabiej poszła wszystkim matematyka, na 46 proc.

Na tym tle o wiele lepiej zaprezentowali się zdający z terenu gminy Konopiska. Końcowe wyniki usytuowały ich na szczycie podium pośród wszystkich samorządów powiatu częstochowskiego, a także w czołówce osiągnięć wojewódzkich.

Z języka polskiego średnia w gminie Konopiska wyniosła prawie 66 proc. To dziewiąte miejsce w obszarze śląskiego. Niemal 60 proc. punktów uczniowie uzyskali z języka angielskiego, a około 55 proc. z matematyki. To piąty wynik egzaminu z królowej nauk w województwie.

– Chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim uczniom, że w tak niełatwych warunkach, po kilku tygodniach nauki zdalnej, wykazali się samodyscypliną i tak dobrze przygotowani przystąpili do egzaminu, który jest przepustką do szkoły średniej – mówi wójt Jerzy Żurek. – Słowa uznania kieruję również w stronę nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych. Ich ciężka praca i zaangażowanie w wychowanie naszych młodych mieszkańców przynoszą doskonałe, widoczne efekty – dodaje włodarz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter