fbpx

Koniecpol

OSP Koniecpol II rusza ze zbiórką złomu. Pozyskane środki pójdą na samochód

fot. Pixabay

70 tys. zł – taką kwotę chcieliby pozyskać strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Koniecpol II z organizowanej zbiórki złomu. Liczą, że stare metale przekazane przez mieszkańców i następnie ich sprzedaż pozwoli zabezpieczyć finansowy wkład jednostki, niezbędny do zakupu nowego samochodu pożarniczego.

Jednostka z terenu gminy znalazła się w gronie czterystu pięćdziesięciu sześciu jednostek OSP, którym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udzieliło w tym roku promesy finansowej na zakup nowego wozu ratowniczo-gaśniczego. Do Koniecpola ma trafić ten typu średniego.

– Zwracamy się do państwa w bardzo ważnej sprawie i liczymy na pomoc w realizacji ważnego celu. Nasza jednostka pozyskała informację o otrzymaniu promesy z MSWiA na dofinansowanie zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego. Po wielu staraniach gminy Koniecpol i pana burmistrza Ryszarda Suligi udało się otrzymać dotację na fabrycznie nowy samochód, który jest nam bardzo potrzebny. Warunkiem otrzymania dotacji jest również wkład z naszej strony w kwocie około 70 tys. zł. Postanowiliśmy więc pozyskać brakujące pieniądze poprzez zbiórkę złomu wśród mieszkańców miasta i gminy Koniecpol – apelują druhowie, licząc na pozytywny odzew.

Jeszcze w ubiegłym roku jednostki nabywały takie pojazdy za kwotę około 800 tys. zł. Czy w tym roku będzie podobnie? Trudno w tej chwili wyrokować, ale inflacja, rosnące ceny materiałów i kosztów pracy mogą nie pozwolić na osiągnięcie aż tak korzystnego pułapu.

Do dotacji, którą przekaże resort, sporą część dorzuci również lokalny samorząd. W budżecie zabezpieczono na ten cel 400 tys. zł.

Jak wspomnieli strażacy, starania o podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców poprzez modernizację lokalnej floty pojazdów trwają już od kilku lat. Przed rokiem do dwóch gminnych jednostek – OSP Koniecpol II i ze Starego Koniecpola – przekazano dwa pojazdy, ale nie były one nowe, choć w bardzo dobrym stanie technicznym. Fundusze na zakup pochodziły z Ministerstwa Sprawiedliwości. Dla gminy pozyskano wtedy 300 tys. zł, a kolejne 120 tys. zł dorzucono ze środków własnych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter