fbpx

Janów

Pabianice świętowały swoje urodziny

fot. Urząd Gminy Janów

18 czerwca mieszkańcy Pabianic mieli wyjątkową okazję do świętowania. Na ten dzień bowiem zaplanowano jubileuszowe obchody 565 lat istnienia miejscowości. Impreza była nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale również do refleksji nad historią, rozwojem i znaczeniem miejscowości w życiu samorządowym gminy Janów.

Główne obchody jubileuszu odbyły się w centralnym punkcie wsi. Poprzedziła je uroczysta msza święta, odprawiona w odnowionym przez mieszkańców wnętrzu pobliskiej kaplicy przez ks. proboszcza Ryszarda Marciniaka. Po niej uczestnicy przemaszerowali w asyście orkiestry dętej z Drochlina na błonia.

Uroczystości zgromadziły one nie tylko mieszkańców, ale i zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz gminnych, z wójtem Edwardem Moskalikiem na czele, a także licznych samorządowców z gminy i powiatu częstochowskiego.

– Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy sołtysa Rafała Tomzy oraz rady sołeckiej, Danuty Tomzy mieszkanki Pabianic i radnej powiatu częstochowskiego oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Pabianki” przy współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Janowie, gminą Janów oraz parafią Złoty Potok – informują janowscy urzędnicy.

Na ręce gospodarza miejscowości popłynęło zresztą szereg gratulacji i podziękowań za owocną i wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców. A po oficjalnych przemówieniach był już tylko czas na zabawę i liczne występy artystyczne.

– Część artystyczną zainaugurował występ pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Pabianki”, które przy akompaniamencie Jadwigi Lamch zaśpiewały okolicznościowe piosenki. Popis swoich umiejętności dał również Zespół Folklorystyczny „Janowianie” oraz Kapela „Seniorzy i Seniorki” z Blachowni – relacjonują przedstawiciele gminy.

Miejscowe instytucje przygotowały i inne, specjalne atrakcje dla uczestników jubileuszu. Odbyły się wystawy prezentujące zbiory związane z historią Pabianic, a także pokazy rzemiosła i tradycyjnych warsztatów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Na najmłodszych dzieci z kolei czekały liczne animacje, konkursy i pokazy. Nie zabrakło również potraw i stoisk z lokalnymi produktami, które przyciągały smakoszy oraz tradycyjnego, urodzinowego tortu. A właściwie trzech, które ufundowały cukiernie z regionu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter