fbpx

Kłomnice

Pałac w Nieznanicach ma już sto lat. Z tej okazji była impreza

fot. nieznanice.pl

Uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia istnienia Pałacu w Nieznanicach, pokryły się z dwudziestą rocznicą działalności, jaką w murach tego obiektu prowadzą jego obecni właściciele.

W ciągu całej swojej historii, posiadłość przechodziła przez ręce wielu rodzin. W drugiej połowie XIX wieku odziedziczył ją Leon Wuensche, Polak niemieckiego pochodzenia. W okresie pierwszej wojny światowej, jego syn Aureliusz zbudował zupełnie nową, modernistyczną budowę z elementami pseudo renesansowymi.

Po drugiej wojnie światowej, w wyniku reformy rolnej, majątek zrabowali komuniści. Stworzono gospodarstwo, które z czasem przekształciło się w firmę zajmującą się hodowlą roślin. W budynku pałacowym mieściła się jej siedziba, a także przedszkole, stołówka i świetlica z pierwszym telewizorem w okolicy.

W 1989 roku nieruchomość została wpisana do rejestru zabytków województwa częstochowskiego.
Po wydzieleniu liczącej trzy i pół hektara działki z budynkiem pałacowym i zabytkowym parkiem, w 1997 roku jego nowymi właścicielami zostało polsko-francuskie małżeństwo Elżbiety Lubert i Gerarda Weydmanna.

Wkrótce po tym powstały plany gruntownego remontu, uporządkowania parku i zaadaptowania całości pod działalność turystyczno-gastronomiczną. Część parterowa, restauracyjna, została oddana do użytku w 1998 roku. Przez dwa kolejne lata stopniowo oddawane były pokoje. W następnym etapie poddano renowacji elewację pałacu, a także uporządkowano otaczającą go przestrzeń.

Podczas uroczystości jubileuszowych, które miały miejsce w trakcie majowego weekendu, zainteresowani mieli okazję obejrzeć we wnętrzach pałacu wystawę zdjęć prezentujących jego historię. Gościom, wśród których znaleźli się parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnej kultury, obecność umilił koncert Kwartetu Smyczkowego Lunare Quartet.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter