fbpx

Mstów

Pamiątkowa tablica w jaskrowskim lesie. To wyraz hołdu dla pomordowanych bohaterów

fot. Urząd Gminy Mstów

Pod koniec września przedstawiciele miejscowych władz, duchowieństwa, szkół z terenu gminy oraz harcerze wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy ufundowanej dla uczczenia Polaków pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej.

Umiejscowienie obelisku z pamiątkową tablicą to pokłosie decyzji gminnych władz. Podjęto ją po tym, jak w wyniku prowadzonych przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej prac ekshumacyjnych doszło do zniszczenia dotychczasowego pomnika.

W jastrowskim lesie znajdują się dwie mogiły, w których leżą szczątki kilkunastu Polaków. To mieszkańcy Częstochowy i okolic zamordowani przez niemieckich zbrodniarzy jesienią 1939 roku. Z jednego grobu ekshumacji dokonano kilka lat po wojnie, z drugiego dwa lata temu. Szczątki pięciu ofiar hitlerowskiego barbarzyństwa przeniesiono i pochowano na cmentarzu parafialnym w Mstowie.

– Przygotowanie uroczystości odsłonięcia tablicy trwało kilka miesięcy. W tym czasie odbyły się konsultacje historyczne z naukowcami Uniwersytetu Łódzkiego i katowickiego oddziału IPN – relacjonują lokalni urzędnicy.

Finalnie zamówiono do wykonania, a następnie zamontowano grawerowaną tablicę ze stali nierdzewnej. Jak dodają pracownicy urzędu gminy, przy okazji zadbano również o odpowiednie zabezpieczenie i uporządkowanie terenu.

Oprócz wójta Tomasza Gęsiarza w uroczystości udział wzięła jego zastępca Małgorzata Grabowska. Przedstawicielom miejscowych władz towarzyszył ks. Dawid Köver CRL, przeor i proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Mstowie, a także zuchy, harcerze oraz okoliczni mieszkańcy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter