fbpx

Poczesna

Pięć rodzin z terenu gminy skorzysta z tzw. opieki wytchnieniowej

fot. Pixabay

Lokalni urzędnicy podpisali z przedstawicielami Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej umowę dotyczącą świadczenia usług w ramach tzw. opieki wytchnieniowej. Dzięki niej opiekujący się chorymi bliscy zostaną odciążeni w swych codziennych obowiązkach.

Wsparciem w ramach realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej programie objętych zostanie pięć rodzin z terenu gminy. Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążyć opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach.

– Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki będą miały czas dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw – informuje Elżbieta Różycka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poczesnej.

Realizacja wspomnianego wsparcia potrwa do końca roku. Na każdą z rodzin przypadnie maksymalnie dwieście czterdzieści godzin doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad tymi osobami.

W tym czasie wolontariusze ze stowarzyszenia dbać będą o podstawowe czynności pielęgnacyjno-higieniczne, przygotowywanie i pomoc przy spożywaniu posiłków czy w sprzątaniu. Pomogą także w dotarciu i powrocie z placówek ochrony zdrowia oraz wspólnie spędzą czas z podopiecznymi.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter