fbpx

Powiat częstochowski

Pieniądze na OZE nie dla gmin z regionu. Pójdą na Górny Śląsk, Żywiecczyznę i do Zawiercia

fot. Pixabay

Urząd marszałkowski ogłosił w końcu wyniki konkursu na dofinansowanie z unijnych funduszy przedsięwzięć związanych z odnawialnymi źródłami energii. Niestety, wśród jego zwycięzców, pomimo zwiększenia puli środków, nie znalazł się żaden wniosek z regionu częstochowskiego. Mimo, iż znakomita większość z nich pomyślnie przebrnęła etapy oceny formalnej i merytorycznej.

Zainteresowanie konkursem, do którego nabór zakończył się w połowie ubiegłego roku przeszło najśmielsze oczekiwania. Między innymi dlatego, że prowadzony był on w formule otwartej. O wsparcie mogły powalczyć wszystkie samorządy z województwa, bez ograniczeń subregionalnych. O pieniądze starały się niemal wszystkie gminy z powiatów częstochowskiego i kłobuckiego. Wiele z aplikacji przewidywało realizację projektów na terenach kilku lub nawet kilkunastu jednostek. Takie partnerstwa znacząco przyczyniały się bowiem do podniesienia punktacji w ocenie aplikacji. Łącznie wpłynęło 125 projektów z całego województwa, których wartość ponad dziesięciokrotnie przewyższała pierwotną pulę przewidzianych do podziału około 82 mln zł. Ostatecznie, pieniędzy było dwukrotnie więcej.

– Zarząd województwa wynegocjował 81,6 mln zł z budżetu państwa czym podwoił pulę dofinansowania dla projektów związanych z budową i przebudową infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych w województwie. Po ocenie, rekomendacje do wsparcia otrzymało 107 projektów, a kwota niezbędna do ich wsparcia to ponad 750 mln zł. To znacznie przekroczyło dostępne na ten cel środki. Ostatecznie zarząd wybrał cztery projekty, które opiewają na kwotę prawie 147 mln zł. Te pieniądze zapewnią, na terenie 27 gmin województwa, realizację infrastruktury niezbędnej do korzystania z odnawialnych źródeł energii – informują urzędnicy urzędu marszałkowskiego.

Wskazany do dofinansowania został zatem wniosek Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego obejmujący zasięgiem dziesięć gmin, w tym Godów, Marklowice, Pszów, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Krzyżanowice, Racibórz, Żory, Jastrzębie Zdrój, Rybnik. Z Żywiecczyzny skorzystają samorządy skupione z Związku Międzygminnym ds. Ekologi w Żywcu. Chodzi o gminy Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Żywiec oraz Łodygowice. Pieniądze trafią również do Czerwionki Leszczyny a także Zawiercia, które koordynuje przedsięwzięcie realizowane we współpracy z pięcioma innymi jednostkami, jak Irządze, Łazy, Poręba, Szczekociny i Sosnowiec.

Pozostałe projekty znalazły się na liście rezerwowej. W kolejce czekają i te z regionu częstochowskiego. Na drugiej i trzeciej pozycji zestawienia znajdują się dwa projekty, których liderem są Koziegłowy. Na szóstym miejscu znalazła się aplikacja Blachowni, przewidująca montaż OZE również w Poczesnej i Poraju. Oczko niżej jest przedsięwzięcie z powiatu kłobuckiego dla Przystajni i Miedźna. W drugiej dziesiątce natomiast widnieje wniosek „Zielona Jura – wzrost wykorzystania OZE w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona” oraz aplikacje z Opatowa i Rędzin.

Newsletter

Poruszanie się wzdłuż DK 91 naraża życie i zdrowie. Wójt apeluje do parlamentarzystów o wsparcie

Kłomnice

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Jednostka OSP w Zawadzie ma już sto lat. Druhowie zapraszają do wspólnej zabawy

Kłomnice

Delegacja z KRUS-u przyjechała do Kosek, by jednej z mieszkanek zaśpiewać z okazji setnych urodzin

Panki

Newsletter