fbpx

Ekologia w powiecie

Po roku przerwy ruszyły dotacje na przydomowe systemy zbierania deszczówki

fot. Freepik

3 sierpnia wystartowała trzecia edycja programu „Moja Woda”. Wdrożone w 2020 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działanie ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Celem jest zbudowanie 67,6 tysięcy przydomowych instalacji, które pozwolą zatrzymać 3,38 mln m3 rocznie wody opadowej i roztopowej.

Program „Moja Woda” ma w założeniu chronić polskie zasoby wody poprzez zwiększanie retencji w gospodarstwach domowych i wykorzystywanie zgromadzonej w ten sposób wody opadowej i roztopowej. NFOŚiGW, wpierając inwestycje, dla każdego chętnego właściciela domu jednorodzinnego oferuje 6 tys. zł dotacji, która obejmuje do 80 proc. kosztów kwalifikowanych danego przedsięwzięcia. 

Podobnie jak i przy wcześniejszych edycjach w 2020 i 2021 roku, program „Moja Woda” realizowany jest we współpracy z funduszami wojewódzkimi.

– Zainteresowanie poprzednimi edycjami Programu w województwie śląskim było ogromne. Przyznaliśmy dotacje ponad 6 tysiącom Beneficjentów i wypłaciliśmy blisko 19 mln zł – mówi Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na co można przeznaczyć pieniądze z dotacji? Przede wszystkim na zakup komponentów, które są trwałą częścią systemu nawadniania czy innego wykorzystywania wód opadowych oraz na koszty adaptacji elementów już istniejących. Kwalifikowane są więc zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji do zbierania wód opadowych, gromadzenia deszczówki w zbiornikach i tzw. „oczkach wodnych”, retencjonowania w gruncie i na dachach oraz wykorzystywania zebranej wody z pomocą pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń.

Chodzi przede wszystkim o to, aby wody opadowe zatrzymywać w obrębie nieruchomości. Dzięki temu nie lądują w kanalizacji, lecz służą do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach oraz do innych celów bytowych i gospodarczych.

– Musimy dbać o zasoby wody. Podstawowym założeniem programu „Moja Woda” jest zatrzymanie jak najwięcej wody opadowej do ponownego użycia w przydomowym ogródku. Dodatkowo program ten ma cel edukacyjny. Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. To jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych, które zapisaliśmy w rządowych strategiach i planach – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W dwóch poprzednich edycjach programu rozdysponowano 236 mln zł. Wykonane dzięki temu zadania pozwalają zretencjonować już około 2,5 mln m3 wód opadowych i roztopowych rocznie. Obecny nabór ma tę pulę powiększyć o kolejne 1,2 mln m3.

– Ogromne zainteresowanie, z którym spotkały się dwa poprzednie nabory w programie „Moja Woda”, było dla nas jednoznacznym sygnałem, że ten projekt należy kontynuować. Uruchamiając trzecią edycję „Mojej Wody”, reagujemy na społeczne zapotrzebowanie, a zarazem konsekwentnie realizujemy strategiczny cel, jakim jest minimalizowanie skutków suszy w Polsce i racjonalne wykorzystywanie skarbu natury, za który śmiało możemy uważać wodę – zaznacza Sławomir Mazurek, wiceprezes NFOŚiGW.

W województwie śląskim wniosek można złożyć poprzez Portal Beneficjenta udostępniony na stronie wfosigw.katowice.pl

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter