fbpx

Poczesna

Podziękowali za zbiory. Była msza, korowód i zagrała rockowa kapela

fot. Urząd Gminy Poczesna

Tegoroczne Święto Chleba w gminie tym razem fetowano w miejscowości Mazury.

To jeden z najważniejszych dni w roku dla rolnika, a rodowód tej długowiecznej tradycji sięga jeszcze średniowiecza. W tym roku samorząd świętował 21 sierpnia. Całość wydarzenia zaczęła się od przemarszu barwnego korowodu. Zgromadzonym przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Poczesna, panie z kół gospodyń wiejskich niosły wieńce dożynkowe, a działacze lokalnych organizacji pozarządowych dzierżyli poczty sztandarowe. W gronie zaproszonych gości można było wypatrzeć parlamentarzystów oraz samorządowców różnych szczebli. Przybyła także litewska delegacja z partnerskiej gminy Jaszuny. Jak zwykle nie zabrakło nabożeństwa polowego, które celebrował ks. Marek Włoch, proboszcz parafii w Nieradzie.

– Dożynki mają nam wszystkim przypominać, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Życzę wam, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło nam chleba. Tego najważniejszego symbolu dożynek – mówił do zebranych wójt Krzysztof Ujma.

Jak podkreślał włodarz, urząd gminy stara się, aby każdego roku dożynki organizowane były w innym sołectwie.

– Bo każde ma coś do zaproponowania, każde ma się czym pochwalić i każde jest jednakowo ważne. Dożynki to doskonała okazja, aby połączyć tradycję z teraźniejszością. To symboliczny dzień wyrażenia szacunku do pokarmu oraz pracy rolnika, a także ziemi, która jest matką nas wszystkich – dodawał samorządowiec.

Po mszy na uczestników czekała prezentacja wieńców dożynkowych i degustacja potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. O oprawę artystyczną zadbali natomiast uczniowie z podstawówki w Nieradzie pod czujnym okiem instruktorów Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Swój popis dały także panie z KGW, a mini recital wykonała Natalia Froch. Na zakończenie wystąpiła rockowa formacja Clodie, a także zespół Mr Big i Przyjaciele.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter