Wzniesiony jedenaście lat temu postument upamiętniający pomordowanych w Katyniu koniecpolan został przeniesiony na teren przy parafii Św. Michała Archanioła. 19 września odbyła się ponowna uroczystość odsłonięcia Pomnika Katyńskiego w nowej, godniejszej lokalizacji.
Pomnik pierwotnie odsłonięto 25 sierpnia 2010 roku w innej części miasta. W maju 2020 roku decyzję o konieczności zmiany lokalizacji monumentu podjęło Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Władze gminy wytypowały więc działkę położoną na terenie parafii pw. Św. Michała Archanioła w Koniecpolu, tuż obok „Dębu Papieskiego”. Przy przenosinach zachowano wszystkie elementy pierwotnego projektu.
Przedstawia on trzy krzyże, które symbolizują miejsca rosyjskich kaźni na Polakach – Katyń, Charków i Miednoje. Na pomniku widnieje napis Katyń 1940. Ma on przypominać o okrutnej NKWD-owskiej zbrodni na dwudziestu dwóch tysiącach polskich żołnierzy, w tym tych z terenu samego Koniecpola i okolicznych miejscowości. Instytutowi Pamięci Narodowej znanych jest pięć takich postaci. To kpt. Zygmunt Pytlewski, kpt. Aleksander Romuald Bogobowicz, ppor. Ludwik Sędzimir, asp. Policji Państwowej Marian Sierpiński oraz pomocnik policjanta Jan Więcek.
Na uroczystości licznie przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele zarządu starostwa częstochowskiego, a także starostwa włoszczowskiego i innych jednostek samorządowych, urzędów i stowarzyszeń, jak i mieszkańcy gminy. Po mszy świętej odprawionej w intencji pomordowanych, przy akompaniamencie lokalnej orkiestry dętej i w asyście pocztów sztandarowych wszyscy udali się pod pomnik, by na nowym miejscu oddać im hołd. Samego uroczystego aktu odsłonięcia dokonali potomkowie zamordowanych w Katyniu mieszkańców Koniecpola, którym towarzyszył burmistrz Ryszard Suliga.