fbpx

Konopiska

Pomoc dla uchodźców. Gmina przedstawia liczby

fot. Pixabay

Jak informuje referat spraw obywatelskich Urzędu Gminy Konopiska, tutejszy samorząd w marcu wydatkował na wsparcie Ukraińców ponad 90 tys. zł.

W związku z konfliktem zbrojnym, który toczy się na terytorium naszego wschodniego sąsiada, do gminy trafiło na chwilę obecną sto osiemdziesiąt osób z Ukrainy.

– Ze zgłoszeń, jakie otrzymaliśmy wynika, że w domach prywatnych naszych mieszkańców przebywa obecnie sto czterdzieści osiem osób. Siedemdziesiąt osiem osób z tego grona to dzieci – informują urzędnicy z Konopisk.

Kolejne trzydzieści dwie osoby rozlokowane zostały w placówkach należących do gminy. Chodzi o dwadzieściorga jeden dzieci i jedenaścioro dorosłych, którzy znaleźli miejsce w remizach ochotniczych straży pożarnych w Aleksandrii, Konopiskach czy Rększowic, a także świetlicy w Korzonku oraz mieszkaniu zlokalizowanym przy szkole w Łaźcu.

– Ponadto w ciągu dwóch ostatnich tygodni marca nadaliśmy dwieście dwadzieścia siedem numerów PESEL i wykonaliśmy sto pięćdziesiąt dziewięć zdjęć uciekającym przed wojną ludziom – wyszczególniają pracownicy referatu spraw obywatelskich.

Łączna suma wydatków ze środków budżetu gminy, jaką ta wydała na pomoc uchodźcom, sięga blisko 93 tys. zł. Największą część, bo prawie 70 tys. zł, pochłonęło przygotowanie gminnych placówek, a także zakwaterowanie i wyżywienie potrzebujących. Kolejne 5,6 tys. zł to z kolei koszty transportu oraz oświaty w wysokości 5,1 tys. zł.

Samorząd Konopisk włączył się również solidarnie z pozostałymi gminami powiatu częstochowskiego w pomoc dla ukraińskiej obrony terytorialnej. Gminni radni w podjętej niedawno uchwale zdecydowali się przeznaczyć na ten cel 10 tys. zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter