fbpx

Miedźno

Ponad pięć milionów złotych dla gminy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

fot. Urząd Gminy Miedźno

Do Urzędu Gminy Miedźno trafiły kolejne pieniądze. Chodzi o kwotę sięgającą prawie 670 tys. zł. Wsparcie pomoże sfinansować realizowaną obecnie modernizację dróg w Ostrowach nad Okszą. Tym samym w ciągu ostatniego miesiąca z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg samorząd otrzymał na gminne szlaki prawie 5,4 mln zł.

W ubiegłym roku urząd kierowany przez wójta Piotra Derejczyka złożył w konkursie na środki dedykowane wsparciu rozwoju infrastruktury drogowej dwa nowe wnioski. Pierwszy na inwestycję w Ostrowach nad Okszą, gdzie w grę wchodziła modernizacja czterech ulic – Brzozowej, Leśnej, Cichej oraz Bór. Kolejny przewidywał nakłady w Borowej i przebudowę aż siedmiu gminnych szlaków – ulicy Głównej, ks. Morawca, Wesołej, Nadrzecznej, Sosnowej, Dębowej i Brzozowej.

– Po rozstrzygnięciu konkursu, w kwietniu br., okazało się, że wnioski naszej gminy znalazły się na bardzo wysokich miejscach, piątym i siódmym, listy rezerwowej wniosków rekomendowanych do dofinansowania. Po powstaniu oszczędności przetargowych i pojawieniu się wolnych środków w naborze zostały tym samym przeniesione na listę podstawową dotowanych zadań drogowych w województwie śląskim – informuje Daria Piątek, rzecznik prasowy miejscowego urzędu gminy.

Pierwszy z projektów był stosunkowo niewielki. Zakładał nakłady na poziomie około 2,5 mln zł. Drugie zadanie to założony wydatek rzędu 9,5 mln zł. Łącznie starano się więc o około 6 mln zł na te dwie inwestycje. Informacja o tym, że zadanie w Borowej będzie dotowane dotarła do Miedźna już w połowie października. Wtedy przyznano 4,5 mln zł. Z początkiem listopada dofinansowanie podniesiono do pełnej wnioskowanej sumy, czyli ponad 4,7 mln zł. 

– 5 listopada dotarła do nas kolejna świetna informacja o przyznaniu dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Tym razem na zadanie drogowe w Ostrowach nad Okszą. Wyniesie ono połowę wszystkich faktycznie poniesionych kosztów. Po przetargu okazało bowiem, że zamkną się one w kwocie niewiele przekraczającej 1,3 mln zł. Dofinansowanie wyniesie więc około 670 tys. zł. Prace przy tym zadaniu są już mocno zaawansowane – precyzuje Piątek. 

W minionych trzech latach gmina pozyskała z tego rządowego funduszu łącznie prawie 13,5 mln zł. Ponad 8 mln zł to dofinansowanie na sześć dróg w Miedźnie – ulice gen. Filipowicza, Łąkową, Dębową, Sosnową, Ogrodową i Polną. Przebudowa dwóch pierwszych już się zakończyła, a czterech kolejnych właśnie trwa. To zresztą największa obecnie gminna inwestycja, za prawie 10 mln zł, a w przygotowaniu są kolejne projekty, choćby przebudowa prawie sześć i pół kilometra dróg w Kołaczkowicach Dużych i Kołaczkowicach Małych. Jak zapowiedział już w maju wójt Piotr Derejczyk, na to zadanie samorząd także będzie się ubiegał o pieniądze z RFRD.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter