fbpx

Mstów

Ponad setka uczniów doskonaliła swoją wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa

fot. Urząd Gminy Mstów

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Mstowie we współpracy z urzędem gminy już po raz drugi zorganizowała Powiatowy Konkurs Wiedzy i Umiejętności „Jestem bezpieczny”. Wydarzenie, w którym uczestniczyli funkcjonariusze straży pożarnej i policji oraz pracownicy pogotowia ratunkowego, rozpoczęło się od symulacji wypadku drogowego.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych oraz podopiecznych przedszkoli. Miał przede wszystkim na celu rozpowszechnianie oraz podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

– Jego organizacji przyświecała także idea kształtowania właściwych postaw uczniów w sytuacjach zagrożenia życia, uczenia bezpiecznego wypoczynku i zachowania się nad wodą oraz w czasie pożaru, jak i również zapobieganie wypadkom poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa czy popularyzowanie zagadnień związanych z ochroną zdrowia – wymienia Justyna Klimczak, która z ramienia szkoły zajmowała się koordynacją wspomnianego przedsięwzięcia.

Jak podkreślają pomysłodawcy, inicjatywa ta ma również za zadanie propagować bezpieczne zachowania na drodze, kształtować czynne postawy prospołeczne, rozwijać umiejętności organizacyjne, komunikacyjne oraz przywódcze.

Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych, a sam konkurs składał się z dwóch części. Teoretycznej, mającej postać testu jednokrotnego wyboru oraz praktycznej. Test stanowiły pytania z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, który uczestnicy rozwiązywali drużynowo. Za przygotowanie zestawów pytań odpowiedzialny był Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, w porozumieniu z częstochowską Stacją Pogotowia Ratunkowego. Część praktyczna natomiast obejmowała szereg ćwiczeń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz znajomości zasad ruchu drogowego. Za przygotowanie tej działki odpowiadały z kolei policjantki z częstochowskiej drogówki. Oceniana była umiejętność rozmowy z dyspozytorem czy sposób udzielania pierwszej pomocy.

W kategorii sześciolatków pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Kusiętach. Kolejne na podium było Przedszkole w Wancerzowie, a trzecie miejsce przypadło uczniom podstawówki w Kucharach. W kolejnej kategorii bezkonkurencyjni okazali się ich starsi koledzy z tej samej placówki, ale już z klas I-III. Tuż za nimi uplasowała się Szkoła Podstawowa w Kusiętach, a trzecie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowej nr 36 im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie. W kategorii klas IV-VIII najlepsza okazała się młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mstowie. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy, a trzecie Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Łojkach.

– Cieszy nas tak duże zainteresowanie konkursem. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom i to zarówno wiedzy, jak i umiejętności. Niejednokrotnie o wyższym miejscu decydowała różnica zaledwie jednego punktu – relacjonuje wójt Tomasz Gęsiarz. – Z naszej strony kieruję serdeczne podziękowania w kierunku wszystkich służb, które tak licznie przybyły do Mstowa. Wspaniałą niespodzianką dla młodzieży był pokaz akcji ratowniczej, który przygotowano z tak dużym rozmachem. W jego przeprowadzenie włączyli się funkcjonariusze straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji – dodaje włodarz.

Wśród przewidzianych na ten dzień atrakcji znalazł się także pokaz sprawności fizycznej i posłuszeństwa psów. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy się zachować w przypadku ataku agresywnego zwierzęcia. Wszyscy zainteresowanie mieli również okazję zobaczyć wnętrza strażackich wozów bojowych, karetki czy policyjnych radiowozów.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter