fbpx

Janów

Postawili domek, mają się gdzie spotykać i jeszcze odnieśli sukces w konkursie

fot. Urząd Gminy Janów

Inicjatywa mieszkańców Skowronowa zajęła pierwsze miejsce w wojewódzkim etapie ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. To już czwarta edycja przedsięwzięcia organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

Lokalna społeczność od szeregu lat borykała się z problemem braku miejsca, w którym można by przeprowadzać zebrania sołeckie, organizować spotkania kulturalne czy integracyjne. Z braku ogólnodostępnej przestrzeni, niezbędnej do przygotowania choćby zebrań wiejskich, sytuację ratował sołtys. Po prostu gościł zaintersowanych we własnym domu.

W końcu mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Najpierw uporządkowali teren, a następnie w ramach funduszu sołeckiego zakupili drewniany wolnostojący domek. Obiekt, który idealnie wkomponował się w okoliczny krajobraz kosztował niewiele ponad 23 tys. zł. Na wynajęcie koparki z fachowcem, zakup materiałów i wyposażenia ogłosili zbiórkę we własnych szeregach.

Sporo osób wsparło inwestycję rzeczowo. Kto mógł przekazywał stoły, ławki, karnisze do okien, zasłony, nawóz do trawy czy lampy. Od tego czasu cyklicznie, co dwa tygodnie, na podstawie przygotowanego harmonogramu dbają również o porządek. W zależności od pory roku koszą trawę, grabią liście, odśnieżają chodnik lub wykonują pozostałe niezbędne prace.

Podjęte działania spotkały się z uznaniem Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Podczas niedawnej, czwartej edycji organizowanego przez tę organizację konkursu, który ma wyróżniać przejawy zaangażowania gminnych społeczności, doceniono inicjatywę mieszkańców Skowronowa. Ich domek zajął pierwsze miejsce w wojewódzkim etapie wspomnianego konkursu. Nadal jest w grze o ogólnopolski laur. Ogłoszenie wyników krajowego szczebla nastąpi bowiem 4 września.

Społeczność nie ma zamiaru jednak spoczywać na laurach. Obok obiektu pojawiła się niedawno drewutnia, ławki, chodnik z powtórnie odzyskanej kostki brukowej i miejsce na ognisko. Dzięki staraniom jednej z osób udało się doprowadzić do przebudowy zatoczki przystankowej i chodnika w jej bezpośrednim sąsiedztwie. W planach jest także zorganizowanie zajęć świetlicowych dla dzieci.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter