Koniecpol

Poszkodowani przez wichurę mogą składać wnioski pomocowe

fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wichura, która przeszła 14 lipca nad Koniecpolem poczyniła ogromne straty. Uszkodzonych zostało ponad sto pięćdziesiąt budynków. Nad ich szacowaniem pracuje jeszcze specjalnie powołana do tego celu komisja, ale ci, którzy zostali najbardziej dotknięci i poszkodowani zjawiskami atmosferycznymi mogą już starać się o specjalną pomoc finansową.

To między innymi zasady jej udzielania ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i ich usuwanie były głównym punktem obrad podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, który odbył się 16 lipca w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Koniecpolu. Pośród przedstawicieli gmin z terenu powiatu częstochowskiego, myszkowskiego i zawierciańskiego, które zostały najbardziej poszkodowane przez burze, uczestniczył w nim także wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.

Odpowiednie wnioski przyjmuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Koniecpolu. Zasiłki celowe przeznaczone są dla rodzin lub osób, które z powodu nawałnicy znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Pomoc doraźna może wynieść do 6 tys. zł, a jej wysokość określona będzie dzięki rodzinnemu wywiadowi środowiskowemu przeprowadzonemu przez pracowników socjalnych. To najszybsza i najmniej skomplikowana ścieżka do uzyskania przynajmniej podstawowego wsparcia.

Jeśli dom bardzo ucierpiał w wyniku wichury, można ubiegać się o pomoc przeznaczoną na remont albo jego odbudowę. Do 200 tys. zł można uzyskać na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, a do 100 tys. zł na remont albo odbudowę budynku gospodarczego, niezależnie od liczby zniszczonych lub uszkodzonych budynków gospodarczych. Kwoty pomocy finansowej uzależnione będą w tym przypadku od oszacowanego procentu uszkodzeń.

W tych przypadkach procedura niestety jest nieco dłuższa. Do przyznania tych pieniędzy niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. Dokumenty przyjmowane są w siedzibie MGOPS-u, który mieści się na drugim piętrze budynku Urzędu Miasta i Gminy Koniecpol – w pokoju nr 35.

Wszelkich informacji udzielają pracownicy instytucji, dyżurujący pod numerem telefonu 34 355 13 87 lub 34 355 18 81 wew. 119.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter