fbpx

Mstów

Powalczą o dotacje na fotowoltaikę dla blisko dwustu gospodarstw

fot. Pixabay

Gmina będzie się starać o dofinansowanie unijne na odnawialne źródła energii. Od kilku miesięcy urzędnicy przygotowują projekt, którego celem jest dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych służących do produkcji odnawialnej energii elektrycznej wykorzystywanej na potrzeby budynków mieszkalnych.

Dofinansowanie ma pokryć 85 proc. kosztów urządzeń. Beneficjent będzie musiał ze swej strony uiścić pozostałą kwotę oraz podatek VAT, którego wymiar uzależniony jest od umiejscowienia instalacji. W przypadku montażu na budynku mieszkalnym wyniesie on 8 proc., natomiast 23 proc. stawkę będą zobowiązane zapłacić osoby, u których dokonany on zostanie na budynku gospodarczym lub gruncie.

Wnioskowane urządzenia mają mieć moc od 3 do 5 kilowata, a roczna ich wydajność ma sięgnąć około 980 kilowatogodzin z 1 kilowata zamontowanej instalacji. Jednostkowa wartość zestawu waha się od 17 tys. zł do około 28 tys. zł netto.

W połowie kwietnia ogłoszono wstępną listę uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do projektu. Szansę na dotacje dostało sto osiemdziesiąt dziewięć gospodarstw z obszaru samorządu. Oczywiście pod warunkiem, że spełnią one szereg wymogów formalnych, a sam wniosek gminy z pozytywnym skutkiem przebrnie ocenę urzędu marszałkowskiego, który zarządza pieniędzmi unijnymi.

Ogłoszony przez tę instytucję konkurs przewiduje do podziału prawie 76 mln zł w skali całego województwa. Termin, do którego przyjmowane będą aplikacje upływa 29 maja, natomiast rozstrzygnięcie ma nastąpić w listopadzie tego roku.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter