fbpx

W POWIATACH

Powiało w żagle również w regionie. Rekordowe zbiórki na WOŚP

fot. Urząd Gminy Kłomnice

Mieszkańcy powiatów częstochowskiego i kłobuckiego okazali się wielką szczodrością. Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny zostały pobite wskaźniki dobroczynności. Te mierzone oczywiście wymierną, finansową skalą ofiarowanych pieniędzy na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej, ale i te, których materialnie po prostu nie da się w żaden sposób wycenić.

W powiecie częstochowskim zarejestrowanych zostało dziesięć głównych sztabów, które koordynowały akcję fundacji Jerzego Owsiaka, choć miejscowości gdzie prowadzono zbiórkę było oczywiście dużo więcej. Zagrano w Lelowie, Koniecpolu, Janowie, Olsztynie, Starczy, Kłomnicach, Konopiskach, Kamienicy Polskiej, Blachowni oraz Kruszynie. Zgodnie z szacunkowymi informacjami, które od nich spłynęły, na rzecz dzieciaków udało się uzbierać łącznie prawie 330 tys. zł.

W kłobuckim z kolei zarejestrowanych zostało sześć sztabów – w Kłobucku, Krzepicach, Truskolasach, Wręczycy Wielkiej, Węglowicach oraz Przystajni. Zadeklarowana kwota sięga łącznie niemal 161 tys. zł.

W orkiestrowe wydarzenia jak zawsze ochoczo angażowała się młodzież szkolna, harcerze, nauczyciele, a także działacze społeczni, panie z kół gospodyń wiejskich, strażacy, samorządowcy i oczywiście liczne grono sponsorów oraz przedsiębiorców. Imprezy te są świetną okazją do zaprezentowania licznych grup artystycznych, przedszkolnych, szkolnych i tych działających przy ośrodkach kultury. Występom towarzyszyły licytacje, kiermasze czy też działające kawiarenki, z których cały dochód zasilił zbiórkę.

Podobnie jak przed rokiem mocno wyróżnił się sztab z Kamienicy Polskiej, aczkolwiek obejmujący swoim zasięgiem także teren sąsiedniej Poczesnej. „Nadzieja” działająca przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza pochwaliła się kwotą ponad 77 tys. zł zebranych pieniędzy. To o kilkaset złotych więcej niż przed rokiem, kiedy osiągnięto pułap 76,6 tys. zł. Padł rekord, co jest w głównej mierze zasługą kwestujących stu dziesięciu wolontariuszy. Miejscem całego radosnego zamieszania była hala sportowa w Kamienicy Polskiej.

fot. Urząd Gminy Kamienica Polska

– Po raz kolejny dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i rodziców udało się zorganizować jedno z największych przedsięwzięć szkoły. Dzięki kwotom, które każdego roku przekazujemy na konto Fundacji WOŚP mamy poczucie, że pomagamy i przyczyniamy się do krzewienia idei bezinteresownej pomocy – mówi Mariola Żurakowska, wicedyrektor placówki i jednocześnie koordynatorka przedsięwzięcia.

– Nie wszyscy grają z Orkiestrą. My w tym roku zagraliśmy po raz dziewiętnasty. To jest zawsze wspaniała impreza, niezwykle ważna zarówno dla dzieci, jak i starszych mieszkańców gminy. Nie tylko pomagamy zbierając pieniądze poprzez zaangażowanie wielu osób, ale przede wszystkim jest to dla nas czas integracji lokalnego środowiska i mieszkańców. Hala sportowa pękała w szwach – cieszy się w rozmowie z redakcją wójt Kamienicy Polskiej Adam Tajber.

W Konopiskach ubiegłoroczny wynik udało się poprawić o niemal 12 tys. zł. Ostateczny to 38.649,22 zł.

– Ten niesamowity wynik był możliwy dzięki wielkiej otwartości darczyńców i ogromnej hojności mieszkańców – mówi Olga Muc z Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach. – W kawiarence królowały domowe wypieki przekazane na WOŚP przez członkinie gminnych kół gospodyń wiejskich oraz Koło Emerytów i Rencistów. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Pośród atrakcji było także fotolustro, do którego ustawiła się długa kolejka – zarówno dzieci jak i dorosłych. Atmosfera radości, wspólnej pomocy i wzajemnej życzliwości udzieliła się wszystkim zebranym – dodaje.

fot. Olga Muc/GCKiR w Konopiskach

Ponadto w Lelowie zebrano kwotę 13.412 zł, w Kruszynie – 13.901 zł i 10 euro, Janowie – 19.110 zł, Koniecpolu – 31.000 zł, Olsztynie – 56.176 zł, Starczy – 20.264 zł, Blachowni – 23.137 zł, a w Kłomnicach – 32.691 zł.

fot. Urząd Miejski w Blachowni

– Brawo Blachownia, brawo wolontariusze, brawo mieszkańcy – tak cieszyła się burmistrz Sylwia Szymańska na wieść o wyniku kwesty, której organizatorem był miejscowy urząd. – Dziękuję za udział, za pomoc, za wrażliwe serca i za to, że byliście z nami. Nasi wolontariusze przemierzyli dziś gminę wzdłuż i wszerz. Wielkie dzięki dla nich, ale też wielkie podziękowania za udział w licytacjach. Tak emocjonalnie i gorąco dawno u nas na WOŚP nie było. Padały rekordy. Zatem dziękujemy uczestnikom licytacji i sponsorom, bo to oni byli fundatorami voucherów i gadżetów na nasze licytacje – dodała na gorąco burmistrz na swoim profilu facebook’owym.

Powiat kłobucki także stanął na wysokości zadania. Największy sztab zorganizował jak zwykle hufiec ZHP w Kłobucku, który przy wsparciu lokalnych samorządów, a przede wszystkim kilkudziesięciu wolontariuszy zgromadził 69.038 zł. Główną areną artystycznych wydarzeń była siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku, gdzie swoje umiejętności prezentowali uczniowie z miejscowych szkół. Do akcji przyłączyły się także kłobuckie morsy, którzy na zalewie Zakrzew zorganizowali pokaz ratownictwa i zaprosili oczywiście do wspólnego morsowania. Członkowie klubu motocyklowego SKL Dragon upichcili i częstowali z kolei tradycyjną grochówką i bigosem. Wydatny wkład wniosła w przedsięwzięcie i gmina Popów, na której terenie ofiarowano prawie 8 tys. zł z powyższej puli.

– Przebiliśmy zeszłoroczny rekord o ponad 10 tys. zł. Dziękujemy wszystkim – tak uradowali się kłobuccy harcerze dziękując za okazaną pomoc.

A poza tym w Krzepicach darczyńcy ofiarowali ponad 29 tys. zł, w Truskolasach – 11.708 zł, we Wręczycy Wielkiej – 13.450 zł, Węglowicach – 25.137 zł, a w Przystajni – 11.910 zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter