fbpx

Powiat kłobucki

Powiat kłobucki kupił komorę do dezynfekcji. Dostarczy ją Politechnika Śląska

fot. Politechnika Śląska

W kłobuckim starostwie zrodził się pomysł, by zakupić tamtejszym medykom specjalną komorę do dezynfekcji. Sprzęt pozwoli na odkażenie kombinezonów ochronnych, by do minimum zredukować ryzyko zakażenia koronawirusem. Ma być zamontowana do końca kwietnia.

Dostawcą aparatury będzie Politechnika Śląska, z którą starosta Henryk Kiepura nawiązał w przedświątecznym tygodniu współpracę. Zakup sfinansowany zostanie z budżetu powiatu. Koszt to ponad 30 tys. zł.

– O tym temacie usłyszałem w jednym z programów telewizyjnych, kiedy przedstawiciele uczelni informowali, że rozpoczynają prace nad takim urządzeniem. Za pomocą komory pracownicy szpitala czy pogotowia będą mogli odkażać skażone kombinezony i bezpiecznie je zdejmować, chroniąc zdrowie swoje i innych osób. Skontaktowałem się z politechniką i na tę chwilę mamy zamówioną tę komorę. Do końca kwietnia powinna już zostać zamontowana – mówi starosta kłobucki.

Projekt autorstwa grupy młodych naukowców oraz absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, powstający we współpracy z firmą WAAM, jest nowatorskim rozwiązaniem. To jedyna w pełni zautomatyzowana komora dezynfekująca w Polsce, której premierowy egzemplarz zamontowano dzisiaj w szpitalu w Bytomiu. Kłobucki będzie więc jednym z pierwszych w kraju.

Reklama

Zamówienie komory jest kolejnym istotnym działaniem jakie starostwo wdrożyło w ostatnich kilku tygodniach przeciwdziałając zagrożeniu epidemicznemu i w celu zabezpieczenia pracowników służby zdrowia. Przed kilkunastoma dniami informowaliśmy o uruchomieniu w Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku produkcji przyłbic ochronnych (można o tym przeczytać tutaj – przyp. red.). W liczne akcje zaangażowało się wielu wolontariuszy, jak i podmiotów prywatnych. Na ten moment działania władz powiatu wsparło rzeczowo i finansowo ponad trzydzieści firm i instytucji.

– Działamy razem, bo jak do tej pory, w ciągu tych kilku tygodni zmagań, tylko na siebie możemy liczyć. Niestety, co bardzo przykre, nie otrzymaliśmy żadnej pomocy z „góry” – podkreśla Kiepura.

Jak twierdzi, wysiłki zostały zintensyfikowane po informacji o tym, że szpital w Kłobucku ma zostać przystosowany do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem COVID-19.

– Szpital nie jest już, jak to się mówi w żargonie medycznym, tzw. szpitalem czystym. Kilka dni temu dostaliśmy polecenie, by wydzielić oddział i przystosować pomieszczenia do przyjmowania osób potencjalnie zarażonych nowym patogenem. Niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusa znacząco więc wzrosło. Komora podniesie bezpieczeństwo medyków, zminimalizuje zagrożenie. Dezynfekcja w niej, według zapewnień naukowców usuwa ponad 90 proc. niebezpiecznych drobnoustrojów, także ratownicy pogotowia, pielęgniarki, kierowcy czy lekarze przy rozbieraniu się z kombinezonów będą mniej narażeni. A na bezpieczeństwie służb zależy nam szczególnie – informuje starosta.

Na stronie internetowej starostwa opublikowano również specjalny numer konta bankowego kłobuckiego ZOZ-u, na który można wpłacać pieniądze na walkę z koronawirusem. Podmioty gospodarcze, które zdecydują się przekazać darowiznę tym właśnie tytułem, będą mogły odliczyć od podatku dochodowego podwójną wartość dokonanego przelewu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter