fbpx

Mstów

Powstał album o działalności jednostek OSP. To sto osiem lat ciekawej historii

fot. Urząd Gminy Mstów

Na zlecenie miejscowego urzędu firma Alatus Media wydała album „W jedności siła”. To nie tylko potężna dawka historii, ale i solidnie opracowana prezentacja działań podejmowanych przez ochotnicze straże pożarne z terenu gminy od 1912 roku do chwili obecnej.

Nazwa publikacji bezpośrednio nawiązuje do dewizy umieszczonej na pochodzącym z 1933 roku sztandarze OSP Mstów. To pierwsza jednostka, która powstała na terenie dzisiejszej gminy. Jej korzenie sięgają 1912 roku. Dopiero trzynaście lat później dołączyła do niej jednostka w Mokrzeszy i jeszcze rok później ta w Małusach Wielkich. Krasice swoich ochotników miały w 1930 roku, a mieszkańcy Jaskrowa w 1936. Kuchary musiały czekać jeszcze dłużej, bowiem aż do 1947 roku, Kobyłczyce i Zawada do 1953, Siedlec do 1956, a Małusy Małe swoją jednostkę utworzyły dopiero w 1984. W 1956 roku powstała również jednostka w Srocku, ale od 2003 roku jej działalność została zawieszona.

– Wydana przez nasz urząd publikacja przedstawia piękną działalność rodzimych jednostek na przełomie ponad stu lat. Album, który powstał dzięki ogromnej pracy wielu osób, obfituje w szereg fotografii, dzięki którym można zobaczyć, jak zmieniało się pożarnictwo, jego charakter i zakres działalności czy choćby sprzęt wykorzystywany przez druhów – mówi wójt Tomasz Gęsiarz.

Liczący blisko sto czterdzieści stron album można nabyć w siedzibie urzędu gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter