fbpx

Rędziny

Powstała spółka, która w Kościelcu wybuduje Jurajski Agro Fresh Park

fot. Jurajski Agro Fresh Park SA

Na terenie gminy Rędziny ulokowana zostanie inwestycja, w ramach której w najbliższych latach wybudowane zostaną cztery nowoczesne hale z przeznaczeniem na wynajem o powierzchni 10 tys. m² każda. Powstanie tam również budynek administracyjno-biurowy wraz z infrastrukturą drogową, sieciami uzbrojenia terenu i obiektami towarzyszącymi.

Powołaniem do życia nowego podmiotu zakończył się pierwszy etap procesu przygotowawczego, zmierzającego do utworzenia w okolicach Częstochowy nowoczesnego rynku hurtu rolno-spożywczego. Chodzi o Jurajski Agro Fresh Park, który po tym jak zostanie wybudowany, zamierza udostępniać powierzchnie handlowe, ogrodnicze, warzywnicze i sadownicze producentom oraz hurtownikom rolnym.

Spółka w ramach swojej działalności planuje również zająć się produkcją, przetwórstwem i hurtową sprzedażą własnego asortymentu. Jak podkreślają jej władze, wybranej grupy flagowych produktów, a także głównie kojarzonych z naszym regionem i głównie we współpracy z lokalnymi producentami z branży rolno-spożywczej.

O przyszłym sukcesie tego przedsięwzięcia świadczyć ma unikalna lokalizacja Jurajskiego Agro Fresh Parku. Położona tuż przy węzłach autostradowych „Mykanów” i Rząsawa” nowo budowanej autostrady A-1 inwestycja, a także bliskość aglomeracji śląskiej – będącej największym w kraju konsumentem żywności – ma umożliwić pozyskanie do współpracy dużej grupy podmiotów z całego kraju.

Wspólnikami spółki są dwa podmioty. To Regionalny Fundusz Gospodarczy SA i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W skład majątku nowo powstałego organizmu wejdzie około 280 ha nieruchomości położonych w granicach administracyjnych trzech gmin.

– 52 ha gruntów w miejscowości Kościelec w gminie Rędziny, na których powstanie inwestycja Jurajskiego Agro Fresh Parku, 88 ha gruntów w dzielnicy Rząsawa w Częstochowie przy węźle autostrady A-1, na których spółka zamierza z racji unikalnego położenia stworzyć Strefę Aktywności Gospodarczej oraz 138 ha gruntów rolnych w miejscowości Lubojenka w gminie Mykanów, będących częścią zaplecza producenckiego dla przyszłej inwestycji – wymienia Artur Sokołowski, wiceprezes RFG SA oraz Jurajskiego Agro Fresh Parku SA.

Na czele nowego przedsięwzięcia stanął Mirosław Matyszczak, prezes RFG SA. Obok Artura Sokołowskiego wiceprezesem będzie także Monika Pohorecka, częstochowska radna, do tej pory zawodowo związana z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Łączny kapitał zakładowy powstałego właśnie podmiotu sięga ponad 140 mln zł. Składają się na niego zarówno wkłady gotówkowe, jak i bezgotówkowe, w tym nieruchomości wniesione aportem przez obu wspólników oraz wartości niematerialne i prawne, jak choćby „know-how” w postaci studium wykonalności przedsięwzięcia.

– Szacowany koszt realizacji tej inwestycji wyniesie około 300 mln zł. Jest to obecnie największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, jak również bezprecedensowe wydarzenie w skali regionu częstochowskiego oraz całego województwa śląskiego – podkreśla wiceprezes Artur Sokołowski.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter