fbpx

Kłomnice

Powstało wirtualne archiwum ziemi kłomnickiej. To pierwsza taka inicjatywa w regionie

fot. Fundacja im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków

Fundacja im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków z Garnka stworzyła Wirtualne Archiwum Społeczne Ziemi Kłomnickiej. Przedsięwzięcie, na które wspomniana organizacja pozyskała środki z Narodowego Centrum Kultury, ma na celu promocję historycznego i kulturowego dziedzictwa gminy.

Archiwum obejmuje szereg historycznych zbiorów, jak zdjęcia czy dokumenty związane z działalnością harcerską oraz innych organizacji społecznych okresu międzywojennego, czasów II wojny światowej, codziennych spraw mieszkańców i parafii w tym czasie, czy w końcu historii artystycznego i prywatnego życia rodzeństwa śpiewaków operowych Edwarda, Jana i Józefiny Reszków.

– Pomysłodawcą jego stworzenia jest Krzysztof Wójcik, autor szeregu publikacji, propagator lokalnej kultury i historii, a także nauczyciel i działacz społeczny. To dzięki jego wieloletniemu wysiłkowi udało się odnaleźć i zgromadzić ogromną ilość archiwaliów – mówi Robert Kępa, prezes fundacji. – Dzięki życzliwości wójta Piotra Juszczyka, który umożliwił wykorzystanie w nazwie strony internetowej gminnej domeny klomnice.pl oraz wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury powstało archiwum, pamiątki związane z ziemią kłomnicką ujrzały światło dzienne i od dziś będą pomocą dla osób przybliżających nasze dzieje, znakomitym wsparciem dla nauczycieli w pracy dydaktycznej i inspiracją dla uczniów – dodaje.

Jak podkreśla Kępa, ważnym elementem projektu są zapisy audio-video. Dotyczą one głównie nagrań koncertów symfoniczno-oratoryjnych w wykonaniu częstochowskich Zespołów Szkół Muzycznych w Częstochowie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Filharmonii Częstochowskiej. Zarejestrowane utwory pochodzą z koncertów, które od 2007 do 2018 prezentowane były w kościele w Garnku w rocznicę śmierci Edwarda Reszke. W Wirtualnym Archiwum Społecznym Ziemi Kłomnickiej znaleźć można również najważniejsze publikacje książkowe dotyczące lokalnej kultury i historii.

– Warto zaglądać na stronę archiwumspoleczne.klomnice.pl i korzystać ze zgromadzonych tam zasobów. To otwarte przedsięwzięcie, które mamy nadzieję cały czas rozszerzać o nowe zdjęcia, dokumenty i archiwalia. Zainteresowane jego rozwojem osoby zapraszamy do współpracy, przesyłania archiwalnych zdjęć i ciekawych nagrań dokumentujących dorobek historyczny oraz kulturowy ziemi kłomnickiej – zachęca Robert Kępa.

By wejść na stronę archiwum wystarczy kliknąć tutaj.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter