fbpx

Mstów

Pożegnali rozstrzelanych w jaskrowskim lesie

fot. Urząd Gminy Mstów

21 września przedstawiciele lokalnych władz i organizacji symbolicznie pożegnali ofiary niemieckich żandarmów, które zostały rozstrzelane przez najeźdźców w listopadzie 1939 roku.

Szczątki tragicznie zmarłych w pierwszych tygodniach II wojny światowej zostały odnalezione w jaskrowskim lesie w wyniku prac ekshumacyjnych, przeprowadzonym z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego „Reduta” w Częstochowie. Zleciło je Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. 

– W ich wyniku znaleziono i wydobyto nieliczne szczątki co najmniej pięciu osób. Przy szczątkach ludzkich odkryto różne przedmioty i wyposażenie, jak kilka medalików, szkaplerz, guziki, łuski z amunicji karabinowej, a także spłaszczony pocisk z pistoletu typu browning. To ostatnie znalezisko sugeruje, że ofiary dobijano – informują mstowscy urzędnicy.

Pogrzeb ofiar odbył się na cmentarzu parafialnym w Mstowie. Uroczystość poprowadził ks. Dawid Kover CRL, przeor i proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Ostatni hołd oddali poległym władze gminy – wójt Tomasz Gęsiarz, jego zastępca Małgorzata Grabowska oraz pracownicy urzędu, przedstawiciele IPN, dr Olgierd Ławrynowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, który przed kilkoma laty rozpoczął rozpoznanie lasu w Jaskrowie. Obecna była także młodzież szkolna i harcerze III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Skała” z Mstowa i Jaskrowa. 

– Zamiarem zarządcy cmentarza parafialnego i samorządu jest powstanie w miejscu pochówku nagrobka-upamiętnienia, poświęconego pamięci naszych rodaków zamordowanych w 1939 roku – podkreślają miejscowe władze.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter