fbpx

Miedźno

Prawie dwa tysiące lamp oświetli 74 kilometry dróg. Rusza inwestycja warta ponad 22 miliony

fot. Urząd Gminy Miedźno

14 stycznia wójt Miedźna i przedstawiciel spółki IZIM podpisali umowę na unowocześnienie i rozbudowę lokalnej infrastruktury oświetleniowej. W ciągu dwóch lat na terenie gminy powstanie blisko 1,9 tys. opraw LED, które oświetlą 74 kilometry okolicznych dróg. Warty prawie 22,4 mln zł kontrakt to największa samorządowa inwestycja w obszarze oświetlenia, jaka realizowana będzie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Zawarta pomiędzy gminą, a należącą do funduszu BaltCap spółką IZIM umowa obejmuje nie tylko budowę nowych punktów oświetleniowych, ale i wymianę wszystkich już istniejących. W ramach zamówienia wykonawca odpowiadać będzie za cały projekt, jego finansowanie, jak i również eksploatację oraz utrzymanie przez osiem lat całej infrastruktury oświetleniowej. To nie wszystko, bowiem w ramach wykonywanych prac trzynaście gminnych budynków zostanie połączonych światłowodem.

Nowoczesna infrastruktura ma pokryć nie tylko Miedźno, ale i pozostałe miejscowości należące do gminy. Energooszczędne oświetlenie zostanie zainstalowane między innymi w Borowej, Władysławowie, Izbiskach, Kołaczkowicach, Mokrej, Ostrowach nad Okszą czy Wapienniku, a także przy wszystkich głównych drogach na terenie samorządu.

– Dla naszej gminy ten projekt jest z pewnością jedną w ważniejszych inwestycji ostatnich lat. W ciągu dwóch lat liczba punktów oświetlenia wzrośnie praktycznie trzykrotnie. Kluczowe jest również dla nas to, że nowoczesne oświetlenie pokryje całą gminną infrastrukturę drogową. Nie tylko wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo, ale i również na jakość życia mieszkańców – mówi wójt Piotr Derejczyk. – Drugim istotnym elementem jest energooszczędność wynikająca z zastosowania opraw LED. Dzięki temu, mimo tak znacznej rozbudowy infrastruktury, nie będziemy ponosić wyższych kosztów zużycia energii w porównaniu z obecnym. Jest to więc również istotna inwestycja pod kątem dbania o środowisko naturalne – dodaje włodarz.

Jak podkreśla Derejczyk, tempo realizacji tak dużej inwestycji okazało się realne jedynie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Nie byłoby to możliwe gdyby gmina chciała finansować wspomniane zadanie w oparciu o tradycyjny model z wykorzystaniem środków własnych oraz podpierając się kredytem.

– Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego może efektywnie służyć zarówno zaspakajaniu potrzeb mieszkańców, jak i realizacji celów polityki publicznej oraz rozwijaniu działalności biznesowej – argumentuje z kolei Rafał Cieślak, który kierował zespołem gminnych doradców zanim doszło do zawarcia kontraktu. – Wrażenie z pewnością robi skala projektu. To bez dwóch zdań największa obecnie tego typu inwestycja w kraju. Szczerze liczę, że Miedźno będzie stanowić przykład i zachętę dla kolejnych jednostek samorządu terytorialnego oraz firm do dalszego rozwijania współpracy w formule PPP. Przykład Miedźna pokazuje, że jest to idealne rozwiązanie również dla mniejszych gmin czy miejscowości. To jest platforma dająca obopólne, namacalne i trwałe korzyści – komentuje mecenas.

Jakie doświadczenie na tym polu ma spółka IZIM, która zrealizuje ten projekt? To wyspecjalizowany podmiot, należący do funduszu BaltCap Infrastructure Fund. Fundusz specjalizuje się w pomocy jednostkom sektora publicznego w przygotowaniu, sfinansowaniu i wdrażaniu złożonych zadań inwestycyjnych. Głównie tych związanych z infrastrukturą publiczną i w szczególności w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. BaltCap to wiodący w krajach bałtyckich inwestor private equity, który na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza zrealizował ponad siedemdziesiąt inwestycji. Wśród jego udziałowców są Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz wiodące skandynawskie fundusze emerytalne.

– Spółka IZIM i fundusz BaltCap mają coraz bogatsze doświadczenie w realizacji inwestycji publicznych w Polsce. Realizację tak dużego projektu w obszarze oświetlenia ulicznego jest potwierdzeniem, że IZIM oferuje rozwiązania dla różnego rodzaju jednostek samorządu oraz jest wyrazem uznania dla naszych dotychczasowych dokonań, również w formule PPP. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem. Projekt w gminie Miedźno pozwoli nam pokazać pełnię potencjału i umiejętności naszego zespołu. Nasze doświadczenie oraz współpraca z wiodącymi dostawcami pozwolą nam spełnić wymagania i oczekiwania mieszańców gminy – przekonuje Maciej Kopański, członek zarządu IZIM i dyrektor inwestycyjny Baltcap Infrastructure Fund.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter