fbpx

W POWIATACH

Prawników jak na lekarstwo. Prawo chcą tworzyć głównie nauczyciele i urzędnicy

fot. Fotolia

W mijającej kadencji wśród dziewięciu częstochowskich parlamentarzystów nie było ani jednego absolwenta wydziału prawa. Było za to sześciu nauczycieli, w tym trzech akademickich.

Jak na profesję, której podstawowym zadaniem jest tworzenie w Polsce przepisów prawa, wśród tegorocznych kandydatów znów znalazło się zaskakująco mało prawników. Na 83 osoby ubiegające się o mandat zaledwie cztery są posiadaczami dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów prawniczych. To katastrofalnie niski odsetek. Spośród wszystkich ugrupowań, prawników na swoich listach mają jedynie Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Prawo i Sprawiedliwość.

W tym sezonie branża edukacyjna także stanowi najliczniejszą grupę zawodową spośród wszystkich chętnych do sprawowania władzy ustawodawczej. To aż siedemnaście osób. Zastanawiający jest zarówno sam trend, jak i to z czego bierze się ta oświatowa nadreprezentacja w stosunku do innych zawodów ludzi zabiegających o miejsce w ławach poselskich i senatorskich?

Tradycyjnie duże grono stanowią także przedstawiciele władzy samorządowej. W sumie dwanaście osób. Najwięcej, bo pięć z Polskiego Stronnictwa Ludowego, trzech z PiS-u i po dwóch z Koalicji Obywatelskiej i SLD. Urzędników na swojej liście nie ma natomiast Konfederacja Wolność i Niepodległość. To komitet, który może z kolei poszczycić się silną reprezentacją przedsiębiorców. W sumie jest ich tam czterech. Dwóch mniej ma Koalicja Obywatelska, a Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy jednego. Siłą tego ostatniego są z kolei inżynierowie. Na liście komitetu znalazło się ich aż czterech.

Posłami chce zostać też kilku lekarzy, ekonomistów, pielęgniarka, a nawet kucharka. O tym komu finalnie się to uda dowiemy się już w przyszłym tygodniu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter