fbpx

Janów

Projekt nowej strategii rozwoju gminy trafił do konsultacji. Urząd zachęca do wyrażenia opinii

fot. Freepik

Wójt Edward Moskalik wraz z zespołem pracowników przygotował jeden z najważniejszych dokumentów dla każdego samorządu. Chodzi o Strategię Rozwoju Gminy Janów na lata 2023-2030. To obszerne opracowanie, liczące przeszło dwieście stron, ma być wyznacznikiem w najbliższych ośmiu latach.

Nowa strategii rozwoju janowskiego samorządu ma być reakcją na zmieniającą się rzeczywistość. Jest diagnozą i próbą odpowiedzi na pytanie czego oczekują i potrzebują mieszkańcy oraz jakie powinny być główne kierunki działań w zakresie rozwoju społecznego, gospodarczego czy też przestrzennego gminy.

– W odpowiedzi na dynamicznie rozwijającą się rzeczywistość, zmieniające otoczenie i rytm życia zrodziła się potrzeba wypracowania nowych kierunków działań i nowych perspektyw, tworzących Strategię Rozwoju Gminy Janów na lata 2023-2030. Prace nad nią poprzedzone były rozległymi konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, pracownikami urzędu gminy, przedstawicielami samorządu i ekspertami. Oddolne podejście pozwoliło stworzyć główne obszary oczekiwanych zmian i diagnozę potrzeb społeczności gminy. Sam zaś dokument został stworzony przez zespół ekspertów, składających się zarówno z pracowników urzędu gminy, jak i specjalistów zewnętrznych – wyjaśnia wójt Edward Moskalik.

Jednym z najważniejszych etapów wdrożenia dokumentu są konsultacje z mieszkańcami i poznanie ich opinii, wizji i sugestii. Potrwają one do 5 lipca, a każdy mieszkaniec gminy może w prosty sposób wziąć w nich udział poprzez wypełnienie udostępnionej na internetowej stronie gminy specjalnej ankiety. Dla tych, którzy preferują tradycyjną formę, przygotowano wnioski, które wypełnione można dostarczyć do urzędu osobiście, pocztą, ale i również poprzez pocztę elektroniczną czy ePUAP.

Jak podkreślają urzędnicy, konsultacje skierowane są do mieszkańców, lokalnych partnerów społecznych i gospodarczych w szczególności działających na terenie samorządu, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, ale i przedstawicieli gmin sąsiednich oraz instytucji współpracujących z gminą Janów.

– Jest to dokument, z którym się w pełni utożsamiam. Jestem przekonany, że nie zabraknie nam determinacji do jego systematycznego wdrażania, aby po latach z satysfakcją powiedzieć, że osiągnęliśmy nasze zamierzenia – podkreśla włodarz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter