fbpx

Poczesna

Promowali polską kulturę ludową w Macedonii

fot. Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Poczesnej

Zespół Wrzosowianie uczestniczył w IV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w macedońskim Tetovie. To kolejny zagraniczny wyjazd grupy, podczas którego promowała ona nie tylko walory rodzimej gminy, ale również bogate tradycje całej polskiej kultury ludowej. Zespół wystąpił obok najlepszych formacji tanecznych z Bułgarii, Włoch czy Półwyspu Bałkańskiego.

– Wrzosowianie przeszli barwnym korowodem ulicami Tetova w swoich narodowych strojach, wzbudzając zachwyt widzów. Zaprezentowaliśmy całkiem inny folklor. W zespołach krajów bałkańskich tańczą głównie mężczyźni z mężczyznami oraz kobiety z kobietami. My natomiast tańczymy w parach mieszanych – relacjonuje Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Trwający dwa tygodnie festiwal jest jednym z ważniejszych tego typu przedsięwzięć na naszym kontynencie. Od wielu lat figuruje w oficjalnym kalendarzu wydarzeń działającej przy UNESCO Międzynarodowej Rady Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej.

– W czasie koncertów rozbrzmiewała muzyka i śpiew z różnych zakątków Europy. Zespoły prezentowały ciekawe, zróżnicowane i nietuzinkowe programy. Nasze polskie narodowe tańce oraz barwne stroje, pięknie prezentowały się na scenie, wzbudzały entuzjazm i brawa publiczności. Podczas tej przygody życia, nawiązaliśmy nowe kontakty i przyjaźnie, wróciliśmy do domu pełni wrażeń – dodaje uradowana szefowa gminnej instytucji.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter