fbpx

Mstów

Przebudowa oczyszczalni ścieków w Jaskrowie ukończona

fot. Urząd Gminy Mstów

Największe gminne zadanie w ostatnich trzech latach zostało właśnie ukończone. Mowa o rozbudowie gminnej oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w Jaskrowie. Miejscowy samorząd wyasygnował na zadanie prawie 10,1 mln zł.

Rozbudowa instalacji była od kilku lat priorytetem dla wójta Tomasza Gęsiarza. Przepustowość dotychczasowej była już bowiem na wyczerpaniu. Małe moce przerobowe ograniczały kolejne samorządowe inwestycje w budowę sieci kanalizacyjnej, na którą oczekuje jeszcze przecież spora część mieszkańców gminy.

Rozpoczęty jeszcze w 2020 roku pierwszy etap rozbudowy i przebudowy jaskrowskiej oczyszczalni w połowie listopada został oficjalnie zakończony. Zadanie kosztowało niemal 10,1 mln zł, a sporą część tych wydatków udało się pokryć zdobytymi dofinansowaniami z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz 4 mln zł pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W tym przypadku to bardzo korzystne rozwiązanie, bo po spłacie połowy pożyczka jest częściowo umarzalna, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą iść na kolejne inwestycje związane z ochroną środowiska. 

Aktualna przepustowość oczyszczalni wynosi 1200 m³ na dobę. To niemal trzy razy więcej niż wcześniej.

– To jest klucz do dalszej rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej. Dotychczasowa oczyszczalnia działa już nawet na 120 proc. swoich mocy przerobowych. Także z zakończeniem zadania wiążemy konkretne plany budowy dalszych odcinków sieci, co będziemy chcieli wspierać środkami pochodzącymi z nowej perspektywy unijnej czy programów krajowych – podkreśla wójt Tomasz Gęsiarz.

Największy zakres prac obejmował blok biologiczny i osadowy. Powstały reaktor biologiczny, pompownia osadu i osadu pływającego, dwie komory rozdziału, dwa osadniki wtórne oraz komora pomiarowa ze zbiornikiem wody technologicznej.

– W budynku oczyszczalni zmodernizowano istniejącą stację dmuchaw oraz istniejący reaktor tlenowej stabilizacji osadu. Ponadto przebudowano stację transformatorową i rozdzielnię główną, z montażem agregatu prądotwórczego oraz pompownię drugiego stopnia, a także instalację odwadniania i granulacji osadu. Całość inwestycji uzupełniło nowe ogrodzenie i ukształtowanie terenu od strony rzeki Warty – wymieniają precyzyjnie mstowscy urzędnicy. 

Jak zaznaczają, zastosowana technologia opiera się o wysokosprawny proces biochemiczny z udziałem osadu czynnego niskoobciążonego, z dodatkowym procesem jego tlenowej stabilizacji. Nad prawidłową pracą nowej instalacji czuwa nowoczesny system automatycznego sterowania, co ma gwarantować stabilność przebiegu całego procesu technologicznego oczyszczania ścieków.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter