fbpx

Miedźno

Przebudowali dwie ulice. W odpowiedzi na prośbę uczniów

fot. Urząd Gminy Miedźno

Zakończyła się modernizacja ulic Szkolnej i Przedszkolnej w Ostrowach nad Okszą. Jakiś czas temu o remont dróg biegnących obok szkoły wystąpili do wójta… uczniowie. Niedawno wspólnie z młodzieżą dokonano otwarcia wspomnianych odcinków.

Półtora roku temu uczniowie jednej z klas Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostrowach nad Okszą wystąpili do miejscowych władz z petycją. Mowa w niej była o konieczności zmodernizowania sąsiadującej z ich szkołą infrastruktury drogowej. Uczniowie argumentowali, iż szlak, który codziennie przemierzają, by dotrzeć na zajęcia, jest w bardzo złym stanie.

– Chodnik, po którym najczęściej się poruszamy, jest wąski i krzywy – napisali w piśmie do Piotra Derejczyka. – Niektóre płyty ruszają się, są pokruszone, przez co można przewrócić się i złamać nogę. Jezdnia obok chodnika jest pełna dziur i nierówności. Nietrudno w takiej sytuacji o wypadek – podkreślali.

Z relacji młodych ludzi wynikało, iż obok studzienki kanalizacyjnej zbiera się naniesiony przez wodę piasek, co tym samym stwarza zagrożenie dla miłośników jazdy na rolkach, deskorolkach czy rowerach.

– Wjeżdżające w kałuże samochody ochlapują przechodniów. Z pewnością przydałby się próg zwalniający, barierki osłaniające chodnik i przejście do szkoły, nowe znaki drogowe. Jesteśmy przekonani, że jeśli szybko nie zostaną podjęte działania, może dojść w tym miejscu do wypadku, którego ofiarą może być uczeń naszej szkoły — przytomnie zauważyli.

Na odpowiedź długo nie czekali. W zwrotnej korespondencji miejscowy włodarz przyznał młodzieży rację. Piotr Derejczyk zadeklarował też podjęcie działałań, które pomogą zażegnać powstały problem.

– Również uważam, że droga prowadząca do szkoły powinna zapewniać bezpieczne poruszanie się – napisał do uczniów ówczesnej klasy Va. – Zleciłem wykonanie projektu przebudowy ulicy Szkolnej z zaprojektowaniem między innymi szerokiego chodnika, nowej nawierzchni drogowej, ograniczenia prędkości w strefie terenu szkoły oraz nowego, poprawiającego bezpieczeństwo oznakowania. Mam nadzieję, że uda się doprowadzić do przebudowy ulic Szkolnej i Przedszkolnej w następnym roku budżetowym — nadmienił w swojej odpowiedzi Derejczyk.

Jak informują dziś urzędnicy z Miedźna, półtora roku później zadanie zostało zrealizowane. Jedna z kłobuckich firm budowlanych, która wygrała przetarg na wspomniany remont, pracę zaczęła w połowie stycznia. Po dziewięciu miesiącach finalnie oddano do użytku łącznie 520 metrów przebudowanych na nowo dróg.

– Koszt realizacji tego przedsięwzięcia wyniósł 836 tys. zł. Całość wydatkowanej kwoty pochodziła z budżetu naszego samorządu – mówi Daria Piątek z urzędu gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter