fbpx

Ekologia w powiecie

Przedszkolaki mogą zatrzymać SMOG. W nagrodę dostaną oczyszczacze powietrza

fot. Pixabay

Ruszyła druga edycja kampanii informacyjno-edukacyjnej skierowanej do placówek przedszkolnych z województwa śląskiego. Organizuje ją urząd marszałkowski wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

„Mogę! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” to działanie władz samorządu, które ma u najmłodszych mieszkańców śląskiego kształtować właściwe postawy proekologiczne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienie niskiej emisji. Ma zadanie uświadamiać problem smogu i złej jakości powietrza, jego niekorzystnych konsekwencji wpływu na zdrowie i konieczność przeciwdziałania emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

– Chcemy edukować najmłodszych, ich rodziców i opiekunów oraz wspólnie zadbać o jakość powietrza w regionie, bo od niej zależy jakość naszego zdrowia i życia” – podkreślała Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego ogłaszając start kampanii.

Budżet tegorocznej edycji to przeszło 1,5 mln zł, uwzględniając również środki przekazane przez Fundusz. Pozwoli to ufundować placówkom, które wezmą udział w programie, około tysiąca oczyszczaczy powietrza. Po dwa na każde z przedszkoli.

Co ważne, udział mogą potwierdzić przedszkola publiczne, które nie uczestniczyły w pierwszej edycji. Dyrektor powinien przesłać drogą elektroniczną wypełnioną deklarację na adres przedszkolak@slaskie.pl. O zakwalifikowaniu placówki na listę decyduje kolejność zgłoszeń.

– Kampania obejmuje przeprowadzenie zajęć edukacyjno-informacyjnych w grupach przedszkolnych i zorganizowanie akcji skierowanej do rodziców lub opiekunów dzieci. Placówkom zakwalifikowanym do udziału, oprócz oczyszczaczy powietrza, przekazane zostaną materiały w postaci zestawów ćwiczeń i książeczek. Rodzice otrzymają także ulotki na temat wpływu smogu na zdrowie. W przedszkolach pojawią się plakaty oraz tablice informujące o stanie jakości powietrza – wyjaśnia biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Do ubiegłorocznej edycji zgłosiło się 495 placówek. Ostatecznie udział wzięło 121, do których trafiło pół tysiąca urządzeń do filtracji powietrza. Nabór wniosków potrwa do końca czerwca, a wyczerpujących informacji można zasięgnąć wchodząc na stronę powietrze.slaskie.pl.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter