fbpx

Poczesna

Przez cztery dni gmina fetowała swoje święto

fot. Urząd Gminy Poczesna

Ulicami osiedla przeszedł barwny korowód zespołów folklorystycznych, a także odbył się przegląd w ramach Jura ROK Festiwal. Były dmuchańce, karuzela, stoiska gastronomiczne.

Wydarzeniu towarzyszyły uroczystości z okazji 70-lecia osiedla w Hucie Starej B, 60-lecia Rodzinnych Ogródków Działkowych „Górnik” oraz 50-lecia Klubu Sportowego „Olimpia”. Podsumowano działalność sportowej ligi szkół, były prezentacje, prelekcje, wspomnienia, a także wystawa archiwalnych zdjęć.

– Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mogliśmy w sposób ilustracyjny, medialny, słowny i muzyczny wrócić do lat 40-tych, 50-tych i 60-tych minionego stulecia i poznać historię Huty Starej B, Klubu Sportowego Olimpia i Rodzinnych Ogródków Działkowych – komentuje wójt Krzysztof Ujma. – Prelegenci i goście podkreślali, że w związku z działalnością kopalń na terenie gminy, przed dziesiątkami lat rozwinęły się między innymi usługi, handel oświata i kultura. Powstały szkoły, przedszkola, osiedle. Natomiast w 1967 roku z inicjatywy młodych zapaleńców – Cabny, Sochańskiego, Marszałka i Mendela powstał podwórkowy zespół sportowy, który został zarejestrowany jako Zespół Sportowy Olimpia – dodaje.

Na uroczystościach związanych z pierwszym dniem gminnego święta, pojawili się liczni goście. Obecny był między innymi pochodzący z Huty Starej B pasjonat regionalnej historii Andrzej Strugacz, oraz goście z Litwy. Z partnerskich Jaszun do gminy dotarła Regina Tietianiec, sekretarz tego miasta, której towarzyszyła Lilija Bogacziowa, Krystyna Smachtina, Marja Alencynowicz. Nie zabrakło również lokalnych samorządowców.

Pierwszy dzień rozpoczął się od barwnego korowodu, który przeszedł ulicami Huty Starej B, natomiast późnym popołudniem wystąpiła pochodząca z Podhala grupa muzyczna Baciary. Po niej zabawę taneczną rozkręcił Dance Project. Ważnym wydarzeniem drugiego dnia był mecz o mistrzostwo do A klasy rozegrany pomiędzy piłkarzami rodzimej Olimpii z zawodnikami Piasta Przyrów. Kolejny dzień upłynął pod znakiem koncertu „Nałogi – Droga donikąd”. W hali sportowej przy ulicy Szkolnej w Poczesnej wystąpił Jacek Dewódzki, wieloletni wokalista legendarnego zespołu Dżem, któremu towarzyszył Andrzej Paprot.

fot. Urząd Gminy Poczesna

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter