fbpx

Blachownia

Przy szkole w Cisiu powstanie boisko. Gmina otrzymała dotację

fot. Pixabay

Z pozytywnym skutkiem zakończyły się starania burmistrz Sylwii Szymańskiej o pozyskanie środków zewnętrznych na budowę przyszkolnego boiska w Cisiu. Na realizację tego przedsięwzięcia samorząd otrzymał 60 tys. zł z urzędu marszałkowskiego.

Pieniądze na finalizację projektu pochodzić będą z konkursu „Inicjatywa Sołecka”. Wpiera on rozwój małej infrastruktury rekreacyjnej, sportowej, lokalne organizacje czy pomysły na wydarzenia kulturalne. Każda z gmin województwa może w jego ramach wnioskować o pieniądze na tego typu projekty realizowane w sołectwach. Maksymalna kwota dofinansowania na każdy samorząd to 60 tys. zł.

Blachownia w tym roku zgłosiła jedno przedsięwzięcie, właśnie w Cisiu. Za tą inicjatywą budowy przestrzeni sportowej aktywnie lobbowało szerokie grono miejscowych społeczników, skupionych wokół Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Cisie. Pomógł również radny Tadeusz Borek, wspierany przez sołtys Joannę Hepner.

Zasady konkursu zobowiązują beneficjentów do zrealizowania zadań do 12 października. Wychowankowie cisiańskiej szkoły będą więc mogli korzystać z nowej infrastruktury wraz z nastaniem roku szkolnego. Gmina do wspomnianej dotacji dorzuci jedynie 20 proc. ogólnych kosztów. Nakłady mają się zamknąć kwotą 75 tys. zł.

Sejmik Województwa Ślaskiego zatwierdził w bieżącym roku łącznie dotacje stu osiemnastu inicjatywom. To połowa z ogólnej liczby wniosków, które wpłynęły. Na ich wsparcie wydane zostanie niemal 3 mln zł.

– Zadania, które otrzymały dofinansowanie z budżetu województwa śląskiego dotyczą między innymi budowy i remontów placów zabaw, chodników, infrastruktury parkingowej, tworzenia i modernizacji centrów rekreacji oraz obiektów małej architektury. Wśród wniosków złożonych przez gminy dużym zainteresowaniem cieszyły się także zadania polegające na doposażeniu świetlic wiejskich oraz inwestycje związane z rozwojem turystyki i sportu – precyzuje biuro prasowe instytucji.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter