fbpx

Powiat częstochowski

Przybyły nie tylko dwie nowe pracownie, ale i specjalistyczny sprzęt

fot. Bartosz Półrolnik/Śląski Urząd Wojewódzki

W częstochowskim szpitalu na Parkitce pojawił się nowy sprzęt. Zakupiono między innymi nowoczesny angiograf oraz urządzenie wspomagające diagnostykę koronawirusa. Placówka może się również pochwalić tyle co otwartymi pracowniami biologii molekularnej oraz bronchoskopii.

Jak przekonują tamtejsi medycy, aniograf oferuje bardzo dobrą jakość obrazowania oraz wysokiej klasy systemy kontroli dawki. Ma to tym samym zapewniać maksymalne bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.

– Aparat jest wyposażony w wiele dodatkowych funkcji, jak na przykład ocena czynnościowa zwężeń wieńcowych czy obrazowanie naczyń wieńcowych od środka. Te systemy są w pełni zintegrowane z torem wizyjnym, co pozwala lekarzowi wykonującemu zabieg na precyzyjne umieszczenie implantowanego stentu w naczyniu, a jednocześnie skraca czas badania i obciążenie pacjenta – wyjaśnia dr n. med. Jacek Gabryel, kierownik Oddziału Kardiologii i Pracowni Hemodynamiki.

Angiograf umożliwia również wykonanie badania pojedynczym skanem z obrotem lampy o prawie trzysta sześćdziesiąt stopni wokół ciała pacjenta. Jeszcze bardziej przyspiesza to wykonywany zabieg i pozwala zmniejszyć ilość wykorzystywanego kontrastu oraz dawkę promieniowania.

Zakup angiografu to nie jedyna istotna inwestycja, którą szpital zrealizował w ostatnim czasie. Z uwagi na trwającą epidemię, koniecznością stało się utworzenie pracowni biologii molekularnej. Metody wykorzystywane w dziedzinie, którą będą zajmować się pracujący w niej specjaliści, są obecnie bardzo ważnym elementem diagnostyki w wielu dziedzinach medycyny. W tym również w mikrobiologii klinicznej. W opinii kierownictwa szpitala wymaga to zarówno doświadczonego, profesjonalnie przygotowanego personelu, jak również specjalistycznego sprzętu.

– To dlatego właśnie szpital otrzymał od Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego nowoczesny aparat do badań molekularnych – dodaje senator Ryszard Majer (na zdjęciu w środku), który uczestniczył w otwarciu nowej pracowni.

Ta natomiast będzie nastawiona przede wszystkim na diagnostykę antygenu wirusa SARS-CoV-2. Od teraz możliwe będzie wykonywanie szeroko pojętych badań, które do tej pory nie były realizowane w Częstochowie.

– Tym samym będziemy w stanie oznaczać wiele patogenów zapalnych, ich geny oraz geny lekoodporności, co znacznie ułatwi i przyspieszy proces diagnostyki i leczenia – podkreśla Elżbieta Maćkowiak, kierownik Zakładu Mikrobiologii Klinicznej.

Szereg inwestycji poczynionych zostało też na rzecz siedziby placówki przy ulicy PCK. To tam znajduje się między innymi blok operacyjny oraz doposażona w nowy sprzęt pracownia bronchoskopii. Zakupiono do niej nowoczesny wideobronchoskop ultrasonograficzny. To sprzęt, który nie tylko zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie bronchofiberoskopii i umożliwia pobranie materiału do badań nawet z trudno dostępnych miejsc oskrzelowych.

– Umożliwia też operatorowi utrzymanie obrazu endoskopowego w pełnym polu widzenia. Wspomniane badanie to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostyki chorób dróg oddechowych. Wykorzystywane jest przede wszystkim w diagnostyce nowotworów płuc przebiegających z powiększeniem węzłów chłonnych śródpiersia i wnęki płuca. Znajduje również zastosowanie w diagnostyce innych chorób układu oddechowego, takich jak sarkoidoza, gruźlica czy chłoniaki – dodają specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter