Mieszkańcy zainteresowani przystąpieniem do projektu grantowego na wymianę źródeł ciepła mogą już składać ankiety. Urzędnicy będą je przyjmować do 22 czerwca, ale nie warto czekać z tym na ostatnią chwilę.
Gmina chce się ubiegać o unijną dotację na likwidację wysokoemisyjnych kotłowni w gospodarstwach domowych mieszkańców. Mają one zostać zastąpione opalanymi gazem lub biomasą. Celem projektu jest bowiem zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw stałych. W projekcie przewiduje się dofinansowanie zakupu efektywnego ekologicznie źródła ciepła do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.
W przypadku pozyskania grantu dotacja ma wynieść do 95 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie do 15 tys. zł. Trzeba jednak kluczowy warunek. Chętni na grant, w chwili składania wniosku, nie mogą zalegać z jakimikolwiek opłatami na rzecz gminy. Jeśli okaże się, że figurują jako dłużnicy, ankieta zostanie odrzucona.
Projekt grantowy zakłada, że deklarowana inwestycja w całości pokrywana jest ze środków własnych inwestora. Sięgający 95 proc. zwrot poniesionych kosztów nastąpi w przeciągu miesiąca od momentu przedstawienia faktury w urzędzie.
W budynkach osób, które przystąpią do projektu zostanie wykonany uproszczony audyt energetyczny. Koszt tego działania jest ponoszony przez gminę. Grantobiorca ma jednakże obowiązek udostępnić nieruchomość do oględzin.
Wszelkich informacji o zasadach i warunkach uczestnictwa można uzyskać w specjalnie w tym celu utworzonym punkcie konsultacyjnym. Czynny jest on w każdy wtorek w godzinach od 13 do 16. Najbliższe dyżury przypadną więc na 5, 12 i 19 czerwca.