fbpx

Starcza

Przyjmują wnioski na wymianę źródeł ciepła

fot. Pixabay

Mieszkańcy zainteresowani przystąpieniem do projektu grantowego na wymianę źródeł ciepła mogą już składać ankiety. Urzędnicy będą je przyjmować do 22 czerwca, ale nie warto czekać z tym na ostatnią chwilę.

Gmina chce się ubiegać o unijną dotację na likwidację wysokoemisyjnych kotłowni w gospodarstwach domowych mieszkańców. Mają one zostać zastąpione opalanymi gazem lub biomasą. Celem projektu jest bowiem zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw stałych. W projekcie przewiduje się dofinansowanie zakupu efektywnego ekologicznie źródła ciepła do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W przypadku pozyskania grantu dotacja ma wynieść do 95 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie do 15 tys. zł. Trzeba jednak kluczowy warunek. Chętni na grant, w chwili składania wniosku, nie mogą zalegać z jakimikolwiek opłatami na rzecz gminy. Jeśli okaże się, że figurują jako dłużnicy, ankieta zostanie odrzucona.

Projekt grantowy zakłada, że deklarowana inwestycja w całości pokrywana jest ze środków własnych inwestora. Sięgający 95 proc. zwrot poniesionych kosztów nastąpi w przeciągu miesiąca od momentu przedstawienia faktury w urzędzie.

W budynkach osób, które przystąpią do projektu zostanie wykonany uproszczony audyt energetyczny. Koszt tego działania jest ponoszony przez gminę. Grantobiorca ma jednakże obowiązek udostępnić nieruchomość do oględzin.

Wszelkich informacji o zasadach i warunkach uczestnictwa można uzyskać w specjalnie w tym celu utworzonym punkcie konsultacyjnym. Czynny jest on w każdy wtorek w godzinach od 13 do 16. Najbliższe dyżury przypadną więc na 5, 12 i 19 czerwca.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter