fbpx

Miedźno

Przymierzają się do modernizacji oświetlenia ulicznego. Chcą na ten cel pozyskać 12 milionów

fot. Urząd Gminy Miedźno

Przygotowany przez urzędników z Miedźna projekt zakłada budowę około 1,9 tys. punktów led’owego oświetlenia ulicznego. Teraz, aby sfinansować to zadanie, zamierzają wystarać się o środki z tzw. Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Przed wakacjami gmina otrzymała prawo do dysponowania niebagatelną kwotą sięgającą 1,46 mln zł. Pod względem ilości środków było to drugie tak duże dofinansowanie dla gmin z terenu powiatu kłobuckiego, jakie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 można będzie przeznaczyć na rozwój lokalnej infrastruktury.

Dodatkowo do końca września samorządy mogły składać wnioski o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To druga tura naboru wniosków, gdzie dla jednostek samorządu terytorialnego zarezerwowano kolejne 6 mld zł. Pieniądze te przeznaczone są na wsparcie takich projektów, których wartość nie jest niższa niż 400 tys. zł.

– Zawnioskowaliśmy o 12 mln zł, które chcemy przeznaczyć na projekt dotyczący budowy oświetlenia ulicznego na terenie naszej gminy w systemie „zaprojektuj i wybuduj” w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Chcemy dokonać kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego – mówi Daria Piątek z urzędu gminy.

O co dokładnie chodzi? O modernizację blisko 1,9 tys. punktów led’owego oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Doświetlonych ma zostać także dwadzieścia przejść dla pieszych.

– Projektem zostaną objęte wszystkie drogi z obszaru gminy, na których oświetlenie pochodzi ze starych latarni wykorzystujących lampy sodowe. Modernizacja przewidziana jest zarówno na terenach zabudowanych, jak i tych przeznaczonych pod zabudowę czy prowadzących do tych terenów. Oczywiście z projektu zostały wyłączone te drogi, które w ostatnich latach zostały przebudowane lub aktualnie trwa ich rozbudowa. W ramach tych inwestycji systematycznie powstaje nowoczesne i energooszczędne oświetlenie – dodaje Piątek.

Projekt przewiduje również budowę sieci światłowodowej, którą objętych ma zostać trzynaście budynków użyteczności publicznej. Chodzi między innymi o siedzibę GOK-u, GOPS-u, urzędu gminy, okolicznego muzeum, placówek oświatowych czy remiz.

– Niezwykle ważnym aspektem całego przedsięwzięcia jest osiągnięcie zakładanego efektu ekologicznego. Szacujemy, że zastosowanie nowoczesnych technologii oraz nowych lamp Led zmniejszy zużycie energii wykorzystywanej na cele publiczne o ponad 30 proc. Przyczyni się to nie tylko do znacznych oszczędności w gminnych wydatkach za energię elektryczną, ale jest także długofalową inwestycją w ochronę środowiska – wyjaśnia Daria Piątek.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter